Водій - це робітник, який управляє певним транспортним засобом і має водійське посвідчення з відповідними відкритими категоріями.

Водій необхідний в багатьох галузях економіки і виробництва, так що знайти роботу фахівця в цій області нескладно. Великі компанії мають свій автомобільний парк і наймають водіїв для постійних пасажирських і вантажних перевезень. Професія водій автомобіля найбільш затребувана в таксопарках, які є в кожному місті.

Особі, яка прагне опанувати професію водія автотранспортних засобів, необхідно мати наступні якості:

  • Увага. Для водія потрібна висока ступінь концентрації (зосередження), перерозподілу та переключення уваги без надмірних зусиль.
  • Пам’ять. Серед важливих якостей, необхідних водію, є добра пам'ять (слухова, зорова, м’язово-рухова). Велике значення має обсяг наочно-образної пам’яті та розвинена оперативна пам’ять, яка дозволяє користуватися накопиченою інформацією у будь-який час.
  • Швидкість та точність рухів. Реакція. Насамперед мається на увазі швидкість та скоординованість рухів. Відповідна дія на ускладнену обстановку руху чи небезпеку, яка раптово виникла. У небезпечних ситуаціях швидкість реакції має велике значення.
  • Просторова уява. Вміння орієнтуватися у просторі і часі відповідно до дорожньо-транспортної ситуації.
  • Емоційна стійкість. Здатність зберігати рівновагу у будь-яких критичних або стресових ситуаціях. Разом з цим водію необхідні висока відповідальність та дисциплінованість.

Після закінчення навчання водій отримує відповідний документ – посвідчення, що дає йому змогу керувати автотранспортними засобами. У цьому посвідченні чітко визначаються категорії транспортних засобів, на керування якими володар посвідчення отримує право.

Станом на 2019 рік в Україні діють такі категорії транспортних засобів:

А1 - це малопотужні мопеди та моторолери;

А – мотоцикли;

В1 - мотоцикли, квадроцикли, маса яких не більше 400 кг;

В - автомобільні транспортні засоби масою не більше 3500 кг і кількістю пасажирів не більше 8 (1 водій + 8 пасажирів);

С1 - вантажні автомобілі, маса яких від 3,5т до 7.5т;

С - вантажівки масою понад 7,5 т;

D1 - автобуси, кількість пасажирів в яких не перевищує 16 пасажирів + 1 водій);

D - автобуси, кількість пасажирів більше 16 чоловік (не рахуючи водія);

Т - трамваї та тролейбуси.

 

Однак наявність водійських прав не говорить про професіоналізм робітника. У цій професії велике значення відіграє досвід роботи, адже досвід приходить з кількістю годин, проведених за кермом.

Заробітна плата водія залежить від підприємства, де він працює, а також від графіка і кількості годин роботи.

Найбільш престижною професією в цій області вважається особистий водій, так як тут заробітна плата залежить від можливостей роботодавця та наданих водієм послуг.

До керування автомобілем не допускаються люди з хронічними хворобами оболонки очей, стійким паралічем, глаукомою будь-якої стадії, порушенням бінокулярності зору. Одним з головних протипоказань є порушення світловідчуття.