Професія токаря – одна з найбільш розповсюджених професій  металообробки, тому що токарні верстати – це необхідна складова механічних цехів.

ПРЕДМЕТ ПРАЦІ ТОКАРЯ — заготовки, що підлягають механічній обробці; виливки, поковки, прокат та ін. із чорних і кольорових металів, ізсинтетичних матеріалів.

МЕТОЮ ПРАЦІ ТОКАРЯ є обробка предметів праці різанням. Різання - зняття стружки з поверхні деталі - виконується завдяки поєднанню обертального руху деталі з поступальним переміщенням різального інструменту.

ЗНАРЯДДЯ ПРАЦІ — верстати, різальні інструменти та контрольно-вимірювальне приладдя.

У процесі токарної обробки металів токар використовує і різне приладдя для кріплення заготівок, що підлягають обробці (патрони, планшайби і т.п.), для кріплення інструменту (різцетримач, патрони для свердла, мітчиків, розверток, плашок і т.п.).

Результат праці токаря — деталі машин, механізмів, турбін, агрегатів, болти, гайки, гвинти, патрубки, втулки, фрези, різноманітні вали, шестерні, маховики тощо.

Токарю доводиться обробляти великі партії деталей. В цьому випадку його робота носить монотонний характер і тому йому необхідні значна сила волі та наполегливість.

Вимоги професії до робітника

  1. Для оволодіння професією токаря необхідні знання з загальноосвітніх предметів: математики, геометрії, креслення, трудового навчання, хімії тощо.
  2. Зорове сприймання в роботі токаря має вирішальне значення. Зором контролюється весь процес обточування деталей — від початку до кінця. Йому постійно доводиться мати справу з вимірювальним інструментом, вміти розрізняти форму, величину, колір деталей, що виготовляються. Крім того, йому постійно необхідно визначати “на око” просторові співвідношення предметів.

Лінійний окомір дозволяє токарю визначати довжину виробів в межах 5- 10 мм і діаметр — в діапазоні 2-5 мм.

  1. Неабияку роль має кольоросприйняття, так як за кольором стружки токар визначає, чи правильно підібрано режим різання (колір стружки змінюється в залежності від швидкості точіння), а за блискучістю деталі — чистоту обробки.
  2. Крім зорового сприйняття, досить значним в трудовій діяльності токаря є сприйняття інформації на слух. Слухова чутливість допомагає йому добре визначити особливості роботи верстату, фіксувати зміну якості різця (характерний звук при “підгоранні” різця), зміну швидкості обертання деталі тощо. Слух сигналізує токареві про неполадки роботи верстату, що сприяє відверненню аварій та браку в роботі.
  3. Сприйняттю і тонкому розпізнанню на дотик форми предметів, їх частин, розмірів, якості оброблюваної поверхні сприяє м’язово-суглобна і дотикова чуттєвість (кінестезія). Вона допомагає токарю сприймати і зберігати в пам’яті  відчуття рухів, спокою, тиску тощо.
  4. Неабияку роль в роботі токаря займає розумова діяльність, пов’язана із збереженням і переробкою отриманої інформації. Токарю постійно доводиться мислити над тим, як швидше і краще зробити ту чи іншу деталь, який інструмент, оснащення (пристрої для закріплення заготовки та інструменту) застосувати при обробці тої чи іншої марки сталі.
  5. Професійна діяльність токаря залежить від розвитку оперативної пам’яті.
  6. Високі вимоги висуває професія токаря до психомоторики, тобто розвитку і сили рухів працівника, зайнятого токарною обробкою металів.

ТОКАР ПОВИНЕН ЗНАТИ:

Робота токаря розпочинається зі знайомства з кресленням чи технічною картою. Креслення відображає деталь в різних проекціях, на ньому вказані розміри, вимоги до точності і чистоти обробки, марки металу. Токар повинен за кресленням уявити деталь в об’ємі, провести роботу щодо вибору ріжучого інструменту. При цьому він користується спеціальними таблицями, особливо в складних видах роботи.

Дуже важливо знати, для чого призначена дана деталь, який буде її робочий режим, тому що від цього залежить вибір режиму її виготовлення.

При обробці металу виникають деякі (іноді значні) зміни, які необхідно передбачити. Наприклад, при швидкісному точінні деяких марок сталі змінюється структура деталі і вона стає крихкою; деякі види обробки можуть зробити деталь непридатною для подальшої обробки (наприклад, змінювання полірування поверхні в ряді випадків призводить до браку).

ТОКАР ПОВИНЕН УМІТИ:

  • виконувати різноманітні завдання, а це вимагає наявності у робітника розвинутих професійних умінь і навичок.
  • Токар повинен дотримуватись правил техніки безпеки.