Продавець непродовольчих товарів - це особа, яка об'єднує обслуговування покупців, різноманітні робочі операції щодо приймання товарів, їх сортування, зберігання, переміщення, підготовку до продажу.
Древня китайська приказка говорить: “Якщо ви не посміхаєтеся, то не починайте торгівлю”. Продавець – це посередник між виробниками товарів і населенням, але насамперед це людина, яка несе людям настрій, нові почуття, задоволення.
Дана професія за класифікацією Є.О. Клімова відноситься до групи професій «людина – людина».
Продавець повинен добре розбиратися в психології людей, щоб успішно продавати товари, а також вміти виявляти потреби клієнтів і допомагати їм знайти саме той товар, за яким вони прийшли. В такому випадку обидві сторони будуть отримувати задоволення від роботи та від процесу купівлі. Крім того, продавець повинен бути ввічливим і вміти грамотно спілкуватися.
Функції продавця:
зустріч та обслуговування клієнтів у відділі;
пропонувати та показувати товар;
допомагати у виборі товарів і консультувати покупця про призначення, властивості та якість товарів;
здійснювати продаж товарів;
інформувати клієнтів щодо додаткових товарів і послуг;
готувати робоче місце, перевіряти справність торгово-технологічного обладнання, інвентарю та інструментів;
отримувати товари і готувати їх до продажу;
прикріпляти ярлики до товарів, розміщувати і розкладати їх по групах, видах;
оформляти вітрини;
підраховувати гроші (чеки) та здавати їх;
прибирати нереалізовані товари;
готувати товари до інвентаризації;
реєструвати незадоволені запити клієнтів.
Професію продавця можна віднести до професій з середнім ступенем тяжкості та напруженості праці. У процесі роботи продавець несе велику моральну і матеріальну відповідальність, витримує психічне напруження та фізичне навантаження.
Вимоги професії
В роботі продавця важливу роль відіграє багатий словниковий запас, що сприяє активному спілкуванню з клієнтами і впливає на рішення у виборі покупки. Тому необхідно знати українську мову, а у великих містах, де відвідують закордонні гості хоча б одну іноземну мову. Велике значення має рівень підготовки з математики (навички усного рахунку), з хімії (різноманітні товари, які відрізняються за своїм хімічним складом) з фізики (експлуатація торгівельного обладнання), а для продавців електротоварів та радіо- та фотоапаратури без знань фізики не обійтись.
Основними вимогами, що пред'являється професією Продавця непродовольчих товарів до працівника:
- комунікабельність;
- відповідальність, чесність, спостережливість;
- стійкість уваги;
- оперативна та довготривала пам'ять;
- математичні здібності;
- точне просторове сприйняття величини і форми предмета;
- емоційна стійкість, здатність «не виходити з себе».
Протипоказання до навчання та виконання професійних обов’язків
Робота протипоказана людям, що страждають захворюваннями опорно-рухового апарата, хронічними інфекційними захворюваннями, алергією, екземою, різко вираженими неврозами, зниженням слуху, хворобами серцево-судинної системи, якщо робота вимагає великої фізичної напруги.