Основні мотиви вибору професії

Для вибору професії важливу роль відіграє мотивація зробленого вибору, тобто, те, що спонукає тебе до дії. Визначити, що ж є мотивуючим чинником не так просто, як може здаватись на початку. Визначення мотивації – один з найважливіших етапів вибору професії, оскільки саме внутрішні мотиви задають напрям вибору і визначають його стратегію.

 

Престиж професії і розмір заробітної плати – не найкращі мотиви при виборі професії.

Перш за все, давайте розділимо причини, які спонукають вибрати ту чи іншу професію, на зовнішні і внутрішні.

Зовнішні причини пов’язані з впливом навколишнього середовища: думкою батьків, друзів, однолітків, бажанням добитися зовнішнього успіху або страхом осуду.

За внутрішні причини відповідає сама дитина – їх визначають:  здібності, нахили, звички і характер.

Що ж найчастіше змушує сьогоднішніх молодих людей вибирати ту чи іншу професію?

Лідер списку мотивівпрестиж професії. Що ж це таке? Це відображення у суспільній свідомості становища певної професійної діяльності, її соціально-економічної значущості та цінності. Такий престиж зумовлюється змістом, характером й умовами праці, розміром заробітної плати.

Мотив, доволі непоганий, однак у ньому самому криється пастка. Адже у наш час у фаворі різного роду спеціальності. Проте вже зараз на ринку праці відчувається їх надлишок.

Висновок дуже простий: при виборі професії опиратися на престиж професії не слід,  потрібно обов’язково аналізувати ринок праці.

Почесне друге місце при виборі професії займає - високий заробіток: будь-ким працювати, аби добре платили.

Але навряд чи такий мотив як високий заробіток заслуговує на те, щоб при виборі професії спиратися тільки на нього. Чому?

У нормі, зростання заробітної плати безпосередньо залежить від зростання кваліфікації. Професії ж, де планка заробітної плати піднята спочатку високо, як правило, зростання кваліфікації не передбачають.

 

Головне, щоб був інтерес до самої професії, щоб вона стала улюбленою справою для вас. Інтерес до змісту самої професії, тобто внутрішня причина її вибору, знаходиться лише на третьому місці, а шкода.

Той, для кого робота буде приносити радість, стає просто улюбленою справою, і працювати буде більш продуктивно і постійно самовдосконалюватися. І як нерозривно пов’язане з його успішною роботою, просування по службі і шанобливе ставлення з боку колег.

 

Четверте місце – це умови праці. Велику роль при виборі професії відіграє комфортна обстановка на роботі, адже це суттєво впливає на здоров’я людини.

Ще один мотив – доступність навчання. Одна справа – отримувати вищу освіту в рідному місті, де живеш, інше – їздити за «тридев’ять земель». Неважко зрозуміти, що, ставлячи на чільне місце доступність навчання,  істотно обмежується список професій.

На жаль, якщо говорити про доступність навчання в тих випадках, коли на безкоштовній основі до ВУЗу вступити не вдається, то велике значення має розмір оплати за навчання. Звичайно, і тут можна знайти вихід: взяти кредит у банку, підробляти вечорами, піти на заочне відділення, де плата нижча, – але все-таки отримати бажану спеціальність.

Легко помітити, що багато мотивів вибору тієї чи іншої професії, в кінці кінців, обертаються помилками.

У будь-якому випадку, не варто ставитися до вибору професії, як до чогось незмінного, що раз і назавжди визначить Вашу долю. Попереду довге життя, в якому, мабуть, знайдеться місце і підвищенню кваліфікації, і освоєння суміжних спеціальностей, а то й радикальної зміни роду діяльності.