Щоб отримати бажане запрошення на роботу, корисно продумати не тільки про те, що необхідно розповісти, але і про те, чого казати не варто. Пропонуємо десять фраз, яких бажано уникати:

1. «Мені просто терміново потрібна робота».

Якщо роботодавець розуміє, що кандидат розглядає пропозицію як тимчасову – поки не з’явиться щось цікавіше, скоріш за все, такого пошукача запросять тільки за аналогічних умов: якщо більш релевантних кандидатів немає. Важливо показати свою зацікавленість саме у цій компанії і роботі, яку пропонується виконувати.

2. «Це написано в моєму резюме, прочитайте».

Навіть якщо ваше резюме дійсно професійне, структуроване і повне - будьте готові розповісти про свій досвід, навички, плани ще раз, більш розгорнуто і з прикладами. Адже співбесіда – це не просто спосіб зібрати дані. Це можливість побудувати діалог.

3. «Я цим, звичайно, ніколи не займався, але це і не складно».

Якщо у вас недостатньо досвіду, то це буде зрозуміло з резюме. Зайвий раз підкреслювати цей недолік не варто. На співбесіді у вас повинно бути інше завдання - довести рекрутеру, що ви саме той, хто потрібен компанії, навіть незважаючи на будь-які  недоліки або недостатність досвіду.

4. «Мій попередній керівник - просто жах».

Ніяких скарг про своє попереднє місце роботи, крім якихось особливих обставин. Розповісти про непорозуміння, з якими ви зіткнулися в минулому, важливо, але без звинувачення колишніх колег. Це погано з двох причин: по-перше, для рекрутера стане зрозуміло, що ви не найкращим чином справляєтеся з проблемами і важкими ситуаціями. По-друге, менеджер з підбору персоналу, передбачаючи можливе звільнення, точно не захоче брати подібного співробітника в компанію.

5. «У мене ще безліч пропозицій від таких, як ви».

Найкраще коректно сповістити роботодавця про те, що ви розглядаєте інші пропозиції. До того ж, це стимулюватиме швидше надати вам зворотній зв’язок. Але ваша промова не має сприйматися як шантаж.

6. «Я погоджуся на будь-яку вашу пропозицію».

Співбесіда – це перемовини, і ви маєте право шукати найкращих умов. Не варто переконувати роботодавця у своїй меншовартості. Краще зайняти рівну, партнерську позицію: кандидат готовий продуктивно працювати і хоче отримувати за це справедливу винагороду.

7. «Так, я ще працюю, але на нову роботу можу вийти хоч сьогодні».

Може здатися, що це гарна ідея, адже показує вашу зацікавленість у вакансії. Проте якщо ви працюєте в іншій компанії, скоріш за все, ваша готовність просто «зникнути» і перейти на нове місце насторожить роботодавця, адже він може замислитися: чи не вчините ви так само із ним? Краще виконати домовленості і цивілізовано завершити справи.

8. «Я пішов від колишнього працедавця, тому що там «жахливий керівник».

Навіть якщо це ваша щира думка – рекрутери не радять надавати емоційні відгуки про колишніх колег та керівників. Особливо розповідати так про усі компанії, в яких вам доводилося працювати. Тому що це скоріш за все посіє сумніви: можливо, справа у конфліктності самого кандидата?

9. «Я зараз втрачу свідомість через хвилювання».

Хвилюватися не співбесіді – нормально. Проте якщо посада передбачає стресостійкість, важливо показати також вміння опановувати себе. Готуйтеся до співбесід, приходьте вчасно, намагайтеся відповідати на запитання вичерпно та відверто – і стресу буде менше.

10. «Я не маю жодних питань».

Навіть якщо ви отримали безліч інформації, наприкінці співбесіди варто задати свої запитання. Це свідчить про вашу зацікавленість та активність. Важливо, щоб запитання стосувалися не тільки грошей, а й інших аспектів майбутньої роботи – перспектив, можливостей для навчання та розвитку, колективу. Якщо у кандидата немає запитань, значить він не цікавиться компанією і своєю кар’єрою.