01.06.2021 | 14:58

Державна служба зайнятості звертає увагу громадян України на необхідність добросовісного використання прав і виконання обов’язків, пов’язаних з набуттям статусу безробітного.

Непоодинокими є випадки, коли громадяни реєструються в службі зайнятості як безробітні, проте паралельно отримують дохід. Такі дії обертаються несприятливими наслідками, передусім, для самих безробітних. Часто подібні епізоди спричинені недостатньою правовою обізнаністю. У зв'язку з цим служба зайнятості надає роз’яснення.

Насамперед зазначимо, що здійснення контролю за використанням роботодавцями та безробітними коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття – одне із основних завдань державної служби зайнятості, визначене Законом України «Про зайнятість населення».

Фахівці служби постійно проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення. Здійснюється таке розслідування шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базами даних центральних органів виконавчої влади та Пенсійного фонду України, а в разі потреби – і шляхом перевірок страхувальників.

Наприклад, з даними Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування та даними Єдиного державного реєстру страхувальників, звіряється термін перебування в трудових відносинах чи виконання робіт за  угодами цивільно-правового характеру в того чи іншого роботодавця (як на підприємстві, так і в приватного підприємця), причина та дата звільнення особи з останнього місця роботи, отримані особою доходи (під час роботи та під час перебування на обліку в службі зайнятості), сплата страхових внесків та інше.

За даними верифікації з Міністерства фінансів України, окрім даних про працевлаштування в період безробіття, отримуємо також інформацію про призначення пільгових пенсій та отримання допомог, компенсацій чи іншого грошового забезпечення окремими категоріями громадян.

Інформація про  факти працевлаштування в період безробіття, зокрема, може надійти від органів Держпраці, які проводять контрольні заходи щодо легалізації трудових відносин.

У разі встановлення службою зайнятості належності безробітної особи до  категорії  зайнятих, така особа знімається з обліку як безробітна та  повертає  суму  незаконно отриманого матеріального  забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту  виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.

Якщо відомості про доходи особи, на підставі яких призначено матеріальне  забезпечення, є недостовірними з вини роботодавця, служба зайнятості проводять перерахунок страхових виплат з дня їх призначення, а суми незаконно виплачених коштів повертаються роботодавцем. Виплата  коштів,  недоотриманих  особою   внаслідок зниження суми страхових  виплат, здійснюється за рахунок коштів Фонду.

Реєстрація безробітного в службі зайнятості припиняється у разі встановлення факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких було прийнято рішення про надання їй статусу безробітного, призначення (виплати) матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг (п.8 частини 1 статті 45 Закону)  та у разі встановлення факту виконання безробітним оплачуваної роботи (надання послуг) (п.9 частини 1 статті 45 Закону). Такій особі пропонується добровільно повернути незаконно отримані кошти. У разі відмови особи повернути кошти добровільно, стягнення їх відбувається в судовому порядку відповідно до законодавства.

Наступна реєстрація особи як безробітної  можлива не раніше, ніж через 90 календарних днів від дня припинення реєстрації за умови, що незаконно отримані кошти на той час будуть відшкодовані в повному обсязі.

 

Нагадаємо, що відповідно п.1 ч.І 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» статусу безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи.

Такий статус надається громадянам за їх особистою заявою (у тому числі поданою засобами електронної ідентифікації) у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у службі зайнятості. В заяві, зокрема,  зазначено, що особа через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, у тому числі не забезпечує себе роботою самостійно.

У день реєстрації особистий консультант ознайомлює нового клієнта з правами та обов’язками зареєстрованого безробітного. Серед таких – особиста відповідальність за достовірність поданих до служби зайнятості даних і документів. Ці питання також постійно обговорюються на інформаційно-роз’яснювальних семінарах та при індивідуальних зустрічах з клієнтами.

Безробітний зобов’язаний повідомити свого кар’єрного радника про працевлаштування: укладання трудового договору чи цивільно-правового, підписання контракту, започаткування власної справи, отримання соціальних виплат.

Зауважимо, що факт незаконного отримання допомоги по безробіттю і зловживання офіційним статусом безробітного може бути виявлений як при реєстрації, так і протягом усього періоду безробіття та, навіть, після припинення реєстрації в службі зайнятості.