25.02.2021 | 10:35

24 лютого відбулась розширена нарада обласної служби зайнятості, представників органів влади об’єднаного Житомирського району та понад 30 його територіальних громад щодо пом’якшення наслідків масового вивільнення працівників РДА і місцевих рад у 10 районах, які ліквідовуються у зв’язку з адмінреформою.

У залі Житомирський міський центр зайнятості упродовж двох із половиною годин тривав предметний діалог з метою пошуку конструктивних рішень для сприяння у працевлаштуванні звільненим фахівцям. У ньому взяли участь заступниця голови РДА Катерина Мельник, керуюча справами виконавчого апарату районної ради Галина Оверкович, начальник Управління Держпраці у Житомирській області Сергій Сечін, начальниця фінансово-економічного управління Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області Наталія Пінчук,начальниця департаменту соціальної політики Житомирської міськради Вікторія Краснопір, керівники обласного центру зайнятості та десяти його районних філій.

 «Наша сьогоднішня зустріч з вами завершує цикл кущових нарад у новостворених укрупнених районах. Ми хочемо знати реальну картину з вивільненням кадрів і наміри громад у їх працевлаштуванні зараз чи в перспективі. Ми хочемо ознайомити з сучасними можливостями служби зайнятості, зокрема у фінансовій підтримці роботодавців при створенні нових робочих місць – звернулась на початку наради до її учасників директорка обласного центру зайнятості Галина Корінна.

Вона висловила стурбованість великими обсягами вивільнення фахівців з вищою освітою. Адже ринок праці області і так перенасичений освіченими спеціалістами, тоді як потребує робітничих кадрів: 42% безробітних по області мають вищу освіту, а в містах цей показник сягає до 80%. До того ж ситуація з вибором роботи в розрізі територіальних центрів – неоднозначна: якщо у Житомирі нині середнє навантаження на одне вільне робоче місце – 5 претендентів, у Радомишлі,  Коростишеві й Черняхові – від 10 до 20, то в Романові, Любарі та Брусилові – конкуренція відповідно 51, 78 і 175 людей на місце.

«Загальний кількісний склад працівників Житомирської райдержадміністрації складатиме 220 людей. На жаль, понад 400 фахівців будуть вивільнені. Наразі, у зв’язку зі зміною законодавства, багато сфер переходить до місцевого самоврядування, зокрема соціальна. Зверніть увагу на наших фахівців, вони стануть вам у нагоді – сказала Катерина Мельник, звертаючись до очільників громад.

Ситуація з вивільненням працівників рад не така сумна – запевнила Галина Оверкович. «60% працівників районних рад перейшли на роботу до створених ОТГ або сільських рад, а 40% будуть звільнені і не знають де працевлаштуватись. Складна наразі ситуація на Хорошівщині і Любарщині» - повідомила вона.

Труднощі працевлаштування безробітних з вищою освітою охарактеризувала директорка Житомирського міського центру зайнятості Валентина Сторожук:

«Ми живемо в час змін і реформ. Відбувається реформування судового устрою, прокуратури, казначейства, органів Пенсійного Фонду, які супроводжуються вивільненням працівників. А в Житомирі функціонують як міські, так і обласні установи. Ці фахівці мають декілька освітніх рівнів і спеціальностей у своєму досвіді і високий рівень заробітної плати. Підібрати їм роботу надзвичайно складно».   

Вона додала, що торік до центру зайнятості звернулось 17,5 тис. пошукачів роботи, з яких 9,5 тис. були працевлаштовані. Центр тісно співпрацює з крупними підприємствами, які замовляють по 100-200 працівників.  

Учасники зібрання переконані, що резерви працевлаштування безробітних, як і передумова фінансової спроможності громад із наповненням місцевих бюджетів, – у легалізації тіньової зайнятості. Її масштаби, на жаль, не зменшуються. Головним чином, через пом’якшення відповідальності роботодавців, вважає Сергій Сечін.

«2 лютого 2020 року були внесені зміни до 265 статті КЗпПУ, якими суттєво зменшені штрафні санкції, зокрема по допуску до роботи неоформлених працівників. Якщо роботодавець I-III групи оподаткування, на перший раз він тільки попереджається про неможливість допущення таких працівників до виконання робіт, ніяких штрафних санкцій. Тому сьогодні такий розгул. Лише за півтора місяця цього року Держінспекцією праці в області проведено 64 інспекційні відвідування і виявлено 53 неоформлені працівники» - повідомив начальник Управління Держпраці у Житомирській області.

З наслідками процесів, які відбуваються, у тому числі й тінізація зайнятості, працює Пенсійний фонд.

«Фонду оплати праці в області не вистачає, щоб виплачувати пенсії, область – дотаційна. Лише за минулий рік чисельність застрахованих осіб зменшилась на 14 тис. осіб, а це безпосередньо впливає на недоотримання коштів у бюджетах всіх рівнів. Зараз на одного пенсіонера припадає один-півтора легально працюючих» - зазначила Наталія Пінчук.

Зрозуміло, що суттєво вплинути на вирішення проблем зайнятості на місцях можна лише залученням інвесторів з метою створення нових робочих місць або ж сприяння жителям у розвитку підприємництва. Тож керівники громад в ході наради ділились своїми планами по розширенню можливостей зайнятості для людей. Зокрема, Вільшанський сільський голова Сергій Мельник розповів, що на території громади цьогоріч передбачається створення нових робочих місць: заходить два сільгосппідприємства, запрацює цех по розливу води на 16-18 працівників.  

Керівники відділів обласного центру зайнятості детально ознайомили голів об’єднаних громад з можливостями служби зайнятості, зокрема щодо фінансової підтримки роботодавців при створенні нових робочих місць та забезпеченні тимчасової зайнятості безробітних.

«Ви повинні знати, що служба зайнятості – ваш друг і партнер по всіх питаннях. І всі наші можливості – до ваших послуг» - акцентувала на завершення зустрічі Галина Корінна, звертаючись до голів територіальних громад.

Більше фото - на нашій сторінці у Фейсбуці @Житомирська обласна служба зайнятості