07.10.2019 | 18:35

Така тема круглого столу, який відбувся сьогодні, 7 жовтня, у приміщенні Житомирський міський центр зайнятості з нагоди відзначення Всесвітнього дня дій за гідну працю. Організувала захід Федерація профспілок області спільно з обласним центром зайнятості та спільним представницьким органом роботодавців Житомирщини аби вкотре привернути увагу органів влади, роботодавців, представників громадських організацій до вирішення таких наболілих проблем як продуктивна зайнятість, справедлива оплата праці та безпечні робочі місця з гідними умовами праці.

Перед початком обговорення учасникам круглого столу провели ознайомчу екскурсію центром зайнятості, який лише у вересні розпочав прийом громадян у новозбудованій просторій будівлі. Директор міського центру зайнятості Сторожук Валентина презентувала сучасні послуги для шукачів роботи та роботодавців, зокрема онлайн-сервіси служби зайнятості, які зручні в користуванні й економлять час клієнтів.

Затим, вже безпосередньо за круглим столом, представники органів влади, соціальних установ, управління Держпраці, відділення Національної служби посередництва і примирення в області, членських організацій ФПО, наукових та громадських організацій, молодіжних та студентських організацій аналізували, наскільки нинішні умови праці на підприємствах області відповідають критеріям гідної праці та висловлювали пропозиції щодо шляхів покращення реального стану справ. Як зазначила голова Федерації профспілок області Неля Паламарчук, головними критеріями гідної праці є достойна оплата та безпечні умови праці. За визначенням профспілок, аби відповідати сучасним соціальним стандартам, мінімальна зарплата на сьогодні має складати близько 7300 грн., яка б покривала прожитковий мінімум в розмірі 5640 грн.

Ситуацію на ринку праці Житомирщини охарактеризувала директор обласного центру зайнятості Галина Корінна (Galina Korinna). Вона зазначила, що середній розмір заробітної плати у вакансіях станом на 1 жовтня 2019 року становив близько 5900 грн. Однак лише у 4% поданих вакансій пропонована зарплата перевищувала 10 000 грн.
Найвищий розмір середньої заробітної плати пропонується робітникам з обслуговування та експлуатації машин та кваліфікованим робітникам з інструментом.
Максимальний заробіток у вакансіях (15-30 тис. грн) цьогоріч гарантували інженеру-конструктору, водіям міжнародних перевезень, трактористам-машиністам сільгоспвиробництва, електрогазозварникам, токарям, маркшейдеру, слюсарям зі складання металевих конструкції, слюсарям-сантехнікам, перукарям, дещо менше – операторам різного устаткування та машин, водіям, машиністам бульдозера, комплектувальникам проводів.

Змінити ситуацію в країні з наближенням до стандартів гідної праці допоможе зниження податкового тиску та виведення бізнесу з тіні, що можливе шляхом прийняття відповідних законодавчих рішень та контролю за їх виконанням. З цією тезою майже одностайно погодились учасники круглого столу. Вони підтримали ініціативи і вимоги профспілок щодо проєкту Трудового кодексу України та звернення депутатів обласної ради до Кабінету Міністрів і Верховної Ради щодо впорядкування умов оплати праці працівників бюджетної і соціальної сфери.