17.05.2021 | 11:16

13 і 14 травня у Новограді-Волинському, Баранівці та Житомирі відбувся цикл зустрічей і нарад народних депутатів України, представників центральної виконавчої влади, керівників області, служби зайнятості, голів міст і районів  та провідних роботодавців щодо вивчення ситуації на ринку праці та напрацювання пропозицій для внесення змін до законодавства, які  б мінімізували існуючі проблеми та покращили забезпечення економіки країни потрібними кадрами. Активну участь у консультаціях взяли заступник Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, голова правління Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття Ігор Дядюра,  директор Державного центру зайнятості Юлія Жовтяк, голова обласної державної адміністрації Віталій Бунечко, голова обласної ради Володимир Федоренко, директор Житомирського обласного центру зайнятості Галина Корінна та керівники міських центрів зайнятості і районних філій області.

Обговорення шляхів врегулювання ситуації з безробіттям та подолання дефіциту робітничих кадрів відбувалось у Будинку рад м.Новоград-Волинський, в обласній державній адміністрації, Житомирському міському центрі зайнятості, а також на успішних підприємствах регіону, які мають потенціал для подальшого розвитку й створення нових робочих місць: швейній фабриці «LESYA», ТОВ «Органік Мілк», Житомирському маслозаводі «Рудь».

Відкриваючи засідання круглого столу «Реалізація заходів щодо сприяння зайнятості населення, визначених Законом України «Про зайнятість населення» у Новограді-Волинському, перший заступник голови Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Верховної Ради України Михайло Цимбалюк висловив вдячність всім працівникам служби зайнятості, які під час пандемії і після добросовісно і фахово виконували свою роботу.

«В період пандемії ця служба витримала непростий час. В системі онлайн вони не тільки приймали й обслуговували громадян, а й робили все для того, аби люди могли знайти нове місце праці» - акцентував народний депутат.

У свою чергу заступник Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Ігор Дядюра у своєму виступі зазначив: «Питання зайнятості є для Міністерства економіки одним із ключових. Хочу сказати, що за півтора року нам вдалося втримати 538 тисяч робочих місць за рахунок надання допомоги по частковому безробіттю. Зараз ми разом з Державним центром зайнятості працюємо над вдосконаленням законодавства і щодо механізму надання допомоги по частковому безробіттю, і щодо стимулювання зайнятості населення».

Директор Державного центру зайнятості Юлія Жовтяк у своєму виступі проаналізувала зміни на ринку праці за рік карантинних обмежень та окреслила завдання, які стоять перед Державною службою зайнятості.

«У минулому році в результаті коронакризи значно зростала кількість людей, які втратили роботу і звернулися по допомогу до служби зайнятості. При цьому  кількість вакансій зменшилась на 28%. Протягом року було виплачено 16 мільярдів гривень допомоги по безробіттю. Проте, не дивлячись на труднощі, спричинені кризою, 606 тисяч людей у минулому році нам вдалося працевлаштувати.

У цьому році ситуація на ринку праці почала покращуватися. Починаючи з березня, зберігається позитивна тенденція зменшення чисельності зареєстрованих безробітних та збільшення кількості вакансій. Піковим за кількістю безробітних був липень 2020 року, коли в службі зайнятості було зареєстровано 518 тисяч безробітних, з яких 342 тисячі отримували допомогу по безробіттю. На сьогодні в Україні зареєстровано 397 тисяч безробітних. Цього року роботодавці вже подали до державної служби зайнятості 320 тисяч вакансій і це дало змогу  працевлаштувати 211 тисяч людей», – зазначила очільниця ДСЗ.

Також вона розповіла про законодавчі ініціативи, напрацьовані Державним центром зайнятості спільно з Міністерством розвитку економіки щодо внесення змін до діючого законодавства. Серед основних – активні програми стимулювання роботодавців для працевлаштування молоді до 25 років, людей передпенсійного віку, а також надання  фінансової допомоги безробітним для започаткування власної справи.

Директор Житомирського обласного центру зайнятості Галина Корінна озвучила чинники, які мали найбільший вплив на ринок праці Житомирщини, та охарактеризувала стан регіонального ринку праці у минулому та нинішньому роках.

«Окрім загальних проблем, таких як тінізація зайнятості, обмаль робочих місць з гідною зарплатою, дисбаланс попиту і пропозиції, відтік трудових ресурсів за кордон та в сусідній Київ, Житомирська область має кілька характерних особливостей. По-перше перевага сільського господарства над іншими сферами економічної діяльності зумовлює сезонність і циклічність у збільшенні кількості реєстрації клієнтів у службі зайнятості та їх працевлаштуванні. По-друге, серед населення області - велика частка людей з інвалідністю що пов’язано з тим, що область найбільше серед інших областей України постраждала від катастрофи на Чорнобильській АЕС. По-третє, Житомирщина у першій п’ятірці областей України за кількістю осіб, які отримали статус учасника бойових дій» – поінформувала Галина Корінна.  

 За її словами, до пандемії, щодня на Житомирщині в середньому працевлаштовувались близько 140 жителів і реєструвалось близько 100 нових безробітних. «Карантинний» 2020-й рік позначився скороченням робочих місць на 20% і збільшенням кількості безробітних на 30%. І на відміну від загальнодержавної тенденції до покращення у 2021 році ситуації на ринку праці, на Житомирщині у зв’язку з затяжним весняним карантином, темпи реєстрації нових безробітних залишаються практично на рівні минулого року, а кількість працевлаштованих іще зменшилась. Так, упродовж чотирьох місяців в середньому за день реєструвалось до 150 безробітних, а роботу отримували близько 90 жителів області.

«На 1 травня у міських і районних підрозділах Житомирської обласної служби зайнятості зареєстровано близько 2100 вакансій і 17900​ безробітних. Безробіття на Житомирщині має жіноче обличчя, адже жінки складають 59%, а за віковою групою переважають безробітні віком понад 45 років (їх 41%). Маємо сьогодні на обліку понад 1500 осіб з інвалідністю, 635 учасників бойових дій і 116 внутрішньо переміщених осіб» – розповіла Галина Корінна.

Користуючись нагодою, очільниця обласної служби зайнятості подякувала членам правління фонду соціального страхування на випадок безробіття і керівництву Державного центру зайнятості за те, що в такі фінансово складні дефіцитні роки - у 2018-му і 2019-му були виділені кошти для завершення будівництва нового приміщення Житомирського міського центру зайнятості, яке загалом тривало понад 10 років. 

«Півтора року з часу введення його в експлуатацію показали, що це не лише будівля для власне обслуговування безпосередніх клієнтів, а це майданчик для ведення соціального діалогу різного рівня, а також методичний центр з опрацювання нових форм і методів роботи та навчання як безробітних, так і роботодавців. З допомогою фахівців цього центру щомісяця близько 800 жителів Житомира і Житомирського району знаходять нову роботу» - сказала Галина Корінна.  

На зібраннях також виступали представники територіальних громад, депутати місцевих рад, керівники підприємств. Основні проблеми, які вони порушували, - дефіцит робітничих кадрів, відсутність важелів на місцевому рівні для ефективних заходів з детінізації зайнятості, відірваність процесу підготовки кадрів у закладах профтехосвіти від потреб економіки та запитів ринку праці тощо.

У зв’язку з цим, пропонувалося вживати заходів для популяризації затребуваних професій, здійснити перепрофілюння місцевих профліцеїв з урахуванням потреб роботодавців регіону та активізації профорієнтаційної роботи у школах. 

«Служба зайнятості велику увагу приділяє питанням профорієнтації та професійного навчання безробітних. Наразі ми активно впроваджуюємо елементи дистанційного та дуального навчання. Це дуже важливий напрямок підготовки безробітних, адже дуальна система передбачає поєднання освоєння теоретичного курсу з проходженням виробничої практики безпосередньо на тих підприємствах, які замовляють кадри» – зазначила Ю. Жовтяк.  

Під час перебування на Житомирщині народні депутати та представники центральних органів влади поклали квіти до Меморіалу загиблим учасникам антитерористичної операції, а також відвідали літературно-меморіальний музей Лесі України у Новограді-Волинському.