20.12.2023 | 10:48

33 роки, як для людини, так і установи – вік особливий. Недарма в релігії та історії є чимало згадок про це число й наділення його деяким магічним значенням. З точки зору психології, у людини в цей час відбувається переоцінка цінностей і починається зрілість. Звісно, час навчань і набуття професійних навичок позаду, є досвід, авторитет і численні партнери по діяльності, настає період трансформацій і вдосконалення.   

З якими напрацюваннями входить у цей вік обласна служба зайнятості та які послуги пропонує в умовах воєнного стану – розповіла директорка Житомирського обласного центру зайнятості, Заслужений працівник соціальної сфери України, кавалер ордена княгині Ольги ІІІ ступеня Галина КОРІННА.

  • Служба зайнятості, як ровесниця нашої держави, пройшла великий шлях випробувань, розвитку та відкриттів, наростила свій потенціал, збагатила арсенал послуг і з надією на Перемогу дивиться у наступний рік. Вірю, що в Україні відбуватиметься справжній економічний бум і потрібні будуть мільйони додаткових робочих рук для її відновлення. Тож і в службі зайнятості роботи вистачатиме, аби забезпечити зростаючий попит на працівників.    

За час діяльності – півтора мільйона клієнтів

З дня заснування обласна служба зайнятості надала послуги понад півтора мільйона клієнтам, з яких 795 тисяч працевлаштовані на постійні робочі місця, а понад 196 тисяч – на тимчасові, ще близько 120 тисяч отримали професію чи підвищили кваліфікацію.

Десятки тисяч жителів області отримали у службі зайнятості й інші послуги. Так, близько 20 тисяч неконкурентних на ринку праці пошукачів роботи здобули гарантовану зайнятість терміном до двох років за рахунок фінансової підтримки роботодавців, близько 13 тисяч безробітних одержали стартовий капітал для відкриття власної справи, а півмільйона шкільної молоді отримали фахові консультації з тестуванням для професійного самовизначення. 

Завдяки постійному вдосконаленню, напрацьованому досвіду й підготовленій команді професіоналів, служба зайнятості стала розвиненою соціальною сервісною службою з розгалуженою структурою і широким набором видів послуг для різних верств населення. Вона неодноразово доводила свою необхідність та ефективність у складні періоди життя країни, надаючи свої послуги навіть дистанційно. Служба ні на день не зупиняла обслуговування клієнтів під час пандемії коронавірусу і в період повномасштабної війни.

2023-й – рік активних програм та підтримки підприємництва

Не дивлячись на воєнний стан, у служби зайнятості на сьогодні значно більше можливостей допомогти людям із пошуком зайнятості, розвитком бізнесу або ж професійним вдосконаленням, як це було в мирний час. Причому не лише безпосереднім клієнтам служби – зареєстрованим безробітним і роботодавцям, а й усім іншим землякам працездатного віку. Поле нашої діяльності активно розростається за рахунок надання послуг зайнятому населенню. Я маю на увазі видачу ваучерів певним категоріям людей для оплати навчання в обраному нині закладі за актуальними нині професіями та надання мікрогрантів для створення або розвитку бізнесу.

Ваучер для підвищення конкурентності на ринку праці. На сьогодні обласна служба зайнятості вже видала 631 ваучер, з них 426 – для здобуття вищої освіти та на підвищення кваліфікації фахівців  і  205 - для перепідготовки та підвищення кваліфікації за робітничими професіями.

17 закладам освіти, які обрали для навчання власники ваучерів, вже профінансовано понад 10,4 млн грн, тобто середня вартість ваучера по області складає близько 17 тис. грн.

Отримувачі ваучерів обрали для навчання загалом 35 професій і спеціальностей зі 124-х можливих. Серед спеціальностей лідирують «Медсестринство», «Психологія», «Менеджмент», «Геодезія та землеустрій», з-поміж професій затребувані робітник фермерського господарства, кухар, кравець, слюсар-ремонтник та монтажник гіпсокартонних конструкцій.

Окрім людей віком понад 45 років, які мають право отримати ваучери для оплати навчання, такою можливістю скористались також 19 вимушених переселенців, 16 людей  з інвалідністю та 3 учасники бойових дій.

Програма мікрокредитування «Власна справа» проєкту єРобота стартувала у липні 2022-го, а цьогоріч, як-то кажуть,  набрала обертів. Загалом жителі Житомирщини подали близько 1500 заяв на отримання мікрогрантів. Станом на сьогодні 517 подавачів отримали позитивні рішення Державного центру зайнятості та фінансування на реалізацію бізнес-ідей на загальну суму понад 122 млн грн. Приємно зазначити, що за кількістю цьогорічних переможців Житомирщина має 7-й результат по Україні.

Реалізація бізнес-проєктів грантоотримувачами має додати в області близько 1100 нових робочих місць, це як мінімум. Бо ж ми розуміємо, при подальшому розвитку бізнесів ця кількість тільки зростатиме.

Проєкт «Армія відновлення». У суспільно корисних роботах на Житомирщині були зайняті майже 1300 безробітних. Вони допомагали постраждалим внаслідок бойових дій і вразливим верствам населення, виконували роботи оборонного характеру та пристосування приміщень під найпростіші укриття, плели маскувальні сітки, заготовляли дрова для військових і населення та інше. Учасникам робіт  було виплачено заробітної плати на суму понад 7,2 млн грн. Такі роботи проводились у 34 територіальних громадах, найбільш активно – в Овруцькій, Андрушівській, Малинській, Коростенській та Волицькій.

Цьогорічні нововведення в роботі

2023-й рік позначиться в історії служби зайнятості започаткуванням інноваційних напрямів роботи, стартом нових і масштабуванням діючих програм.

На початку року, в результаті реорганізації, в основних наших  структурних підрозділах з’явились штатні психологи. Вони пройшли навчання  з основ психологічної підтримки, яке організовувалось на державному рівні міжнародними експертами, і стали сертифікованими тренерами. Тож нині для клієнтів служби у нас запроваджений тренінг «Базовий курс самодопомоги та первинної підтримки у кризових ситуаціях, проводяться також заняття з підтримки ментального здоров’я.

З квітня стартувала програма мікрокредитування «Грант для ветеранів та другого з подружжя», за якою подавачі заяв можуть отримати до 1 млн грн на реалізацію своїх бізнес-планів. Поки маємо 28 заяв від жителів Житомирщини на отримання таких грантів, 11 з яких підтримані на загальну суму 5,3 млн грн. Кошти отримають п’ять учасників бойових дій і шість дружин ветеранів.

У червні при Житомирській філії обласного центру зайнятості запрацював Центр підтримки і розвитку підприємництва. Він став майданчиком для проведення різноманітних заходів і консультаційної підтримки бізнесменів - як початківців, так і вже досвідчених.

З серпня почала діяти програма фінансової підтримки роботодавців, які працевлаштовують людей з інвалідністю І і ІІ групи. Вона передбачає грошову компенсацію вартості облаштування робочого місця для такого працівника на суму до 15 мінімальних зарплат, що на сьогодні - до 100,5 тис. грн. Станом на сьогодні таку компенсацію отримав поки лише один підприємець з Черняхова, маємо ще кілька звернень.

У вересні стартував експериментальний урядовий проєкт, за яким учасники бойових дій та особи з інвалідністю внаслідок війни можуть безоплатно пройти професійне навчання у закладах освіти Державної служби зайнятості. Наразі в по Україні діють 8 центрів профтехосвіти, в яких можна пройти навчання за 95 ліцензованими робітничими професіями та 365 освітніми програмами підвищення кваліфікації.

Окрім того, цьогоріч стали більш доступними й масовими за кількістю користувачів основні наші програми підтримки. Адже число категорій людей, які можуть отримати ваучер для оплати навчання, зросло до семи, а кількість професій і спеціальностей – до 124. До 8-ми збільшилась і кількість компенсаційних програм для роботодавців, які створюють нові робочі місця і працевлаштовують переселенців та вразливі верстви населення. 

Сама ж служба зайнятості також вдосконалюється як технічно, так і технологічно. Цьогоріч, з допомогою нової комп’ютерної програми, ми працюємо над створенням електронного сховища даних. А для підвищення якості послуг і результатів обслуговування у роботі фахівців служби зайнятості є тепер новий інструмент - супервізія.

Мені, як керівнику, приємно радіти успіхам і досягненням служби. Ми зростаємо, вдосконалюємось, стаємо надійним партнером влади, кожного її громадянина та суб’єкта господарювання. Тож так само професійно і сумлінно працюватимемо на благо країни й надалі.

Дякую кожному і кожній в нашій команді за повну самовіддачу, старанність, ентузіазм і прагнення до успіху. Здоров’я всім вам, миру, добробуту і довгоочікуваної Перемоги!