Всесвітній день протидії торгівлі людьми започаткований у 2013 році Генеральною Асамблеєю Організації Об’єднаних Націй з метою підвищення рівня поінформованості громадян стосовно глобальної проблеми торгівлі людьми і привернення уваги до важкого становища жінок, чоловіків і дітей, які стали жертвами цього злочину, а також заохочення людей активно допомагати постраждалим і протидіяти торгівлі людьми.
Торгівля людьми має різні види, що включає примусову працю, трудову або сексуальну експлуатацію та ін. Примусовою вважається будь-яка робота, що вимагається від особи під загрозою застосування покарання, фізичного та психологічного насильства. Основні ознаки втягнення особи у примусову працю: недобровільний характер роботи, відсутність дійсної трудової угоди, утримання частини заробітної плати або її невиплата, робота в умовах, що не сумісні з поняттям гідної чи безпечної праці, неналежні умови проживання, повна залежність від експлуататора.
Щоби не стати жертвою торгівлі людьми, запам’ятайте п’ять правил безпеки:
- оригінали документів можна подавати лише офіційним особам, а також варто зберегти їхні електронні копії;
- слід заздалегідь розказати близьким про деталі подорожі чи поїздки;
- не можна віддавати нікому мобільний телефон;
- доцільно інформувати рідних чи близьких про місце перебування та роботи, а також домовитися з ними про кодове слово, яке служитиме сигналом, що ви в небезпеці;
- будь-яку допомогу слід приймати тільки від офіційних організацій та перевірених осіб.
Не погоджуйтеся на працевлаштування, якщо:
- на вас тиснуть і вимагають дати згоду негайно;
- вам пропонують працювати нелегально;
- не повідомляють назву або ім’я роботодавця;
- вимагають віддати паспорт або інші документи;
- вимагають плату за працевлаштування;
- не надають інформації про роботу, яку треба виконувати;
- пропонують завищену заробітну плату.
Торгівля людьми – злочин, за вчинення якого в Україні передбачена кримінальна відповідальність на строк до 15 років позбавлення волі.
Національна гаряча лінія з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів: 0 800 505 501 або 527 (безкоштовно з номерів мобільних операторів України). Безкоштовна гаряча лінія з питань протидії торгівлі людьми Міністерства соціальної політики України: 15-47.
Звертаємо увагу, що легальні пропозиції працевлаштування зібрані на сайті Державної служби зайнятості (https://bit.ly/3muPnpx), на сторінці Житомирської обласної служби зайнятості у соціальній мережі «Фейсбук» (www.facebook.com/ztocz), всеукраїнському телеграм-каналі: «Робота зараз: Державна служба зайнятості» https://t.me/worknowdcz або в центрах зайнятості та філіях Житомирського ОЦЗ.
Консультаційна підтримка служби зайнятості на Житомирщині:
– за телефонами: 0(412) 43-20-36; 0(412) 43-20-40; 063-214-41-75; 097-417-84-96.
– в телеграм-каналі https://t.me/DCZ_Zhytomyr.