Щоб вибрати майбутню професію, необхідно визначитися, чим вам подобається займатися, в якій сфері затребувані ці навички і де за них більше платять. Адже рівень заробітку теж важливий!

Визначитись допоможе техніка з семи кроків.

1. Випишіть на аркуші паперу ваші інтереси, заняття, гуртки і секції, які вам подобається відвідувати.

Запитайте себе, чому вам подобається ця діяльність? Чим вона приваблює?

Які заняття приносять вам радість і задоволення? Наприклад, вам подобається розбиратися в чомусь новому, спілкуватися з людьми або, навпаки, проводити час за комп'ютером, програмувати.

Може бути, вам подобається малювати, прикрашати або готувати?

Згадайте, про що ви мріяли і ким хотіли стати за професією в дитинстві. Можливо, ці мрії ще актуальні?

 

 

2. Випишіть окремим стовпчиком, чим вам не подобається займатися, ваші предмети в школі, які ви не полюбляєте і т.д.

Наприклад, ви не переносите шаблонність, вам не подобається математика, а може бути історія або біологія, ви не хочете займатися продажами, їздити у відрядження, бути матеріально відповідальною, керувати або щось ще.

 

3. Проаналізуйте, які професії підходять під навички, які ви написали у пункті 1.

Зі списку знайдених професій виберіть 5, які найбільше вас цікавлять. Важливо вибрати саме 5 спеціальностей, щоб потім з них визначити найбільш підходящу для вас.

4. «Приміряйте» обрані професії на себе.

Вирішуючи, яку професію обрати, важливо об'єктивно поглянути на майбутню роботу. Адже часто імідж професії ніяк не пов'язаний з реальністю.

Сьогодні можна легко дізнатися, як працюють ті чи інші фахівці:

  • подивіться відео на YouTube про обрані вами професії. Подивіться відео,  де знята реальна робота дизайнера, програміста чи іншого фахівця, ким ви хочете стати;
  • відвідайте професійні форуми або групи в соціальних мережах, де спілкуються фахівці обраної професії. Подивіться, які питання вони обговорюють, з якими проблемами стикаються;
  • задайте питання в консультаціях щодо вибору професії. Попросіть представників професій, які вас цікавлять розповісти про неї, поділитися думкою про перспективи напрямки;
  • у деяких випадках можна влаштуватися на роботу помічником і подивитися на професію «зсередини». Наприклад, якщо ви мрієте стати журналістом, влаштуйтеся позаштатним співробітником в Інтернет-ЗМІ або спробуйте заробити написанням статей для сайтів. Досвід реальної роботи серйозно допомагає визначитися з вибором майбутньої професії. Тому постарайтеся попрацювати в тій сфері, де плануєте робити кар'єру, на будь-якій позиції, хоча б помічником.

 

5. Перевірте, чи є щось в обраних вами професіях, чим вам не подобається займатися.

Тобто слід викреслити професії, в яких є те, що вам не подобається. Робота займає більшу частину життя. Тому важливо, щоб ваша робота подобалася вам і приносила задоволення.

В цьому випадку ви будете професійно розвиватися, підвищувати рівень кваліфікації, приділяти достатньо часу кар'єрі, а не думати, коли ж закінчиться черговий робочий день.

 

6. Виберіть найбільш перспективну область.

Зі списку професій, які залишилися виберіть найбільш перспективну і затребувану на ринку праці. Зараз одні професії втрачають актуальність через автоматизацію, в той час як інші - стають більш затребуваними.

Наприклад, в даний час великий дефіцит кадрів спостерігається в ІТ-сфері. Гостро не вистачає програмістів.

 

7. Перевірте, який дохід ви можете отримати.

Визначившись, яку професію краще вибрати, перевірте, на який дохід ви можете розраховувати в обраній сфері?

Чи є там досить вакансій для молодих фахівців?

Чи немає надлишку професіоналів на ринку?

Все це впливає на ваші шанси отримати хорошу роботу і гідно заробляти, коли ви закінчите навчання.

Якщо ви живете в місті, де за обраною професією важко знайти роботу, не переживайте. Сьогодні активно розвивається дистанційна робота і фріланс. Багато ІТ-фахівців та творчих людей працюють через Інтернет і заробляють хороші гроші.