Hard skills - (англ. «Жорсткі» навички) професійні навички, яким можна навчити і які можна виміряти. Для навчання hard skills необхідно засвоїти знання та інструкції, якість навчання можна перевірити за допомогою іспиту. Приклади hard skills: набір тексту на комп'ютері, водіння автомобіля, читання, математика, знання іноземної мови, використання комп'ютерних програм.

Soft skills - (англ. «М'які» навички) універсальні компетенції, які набагато важче виміряти кількісними показниками. Іноді їх називають особистими якостями, тому що вони залежать від характеру людини і купуються з особистим досвідом. Приклади soft skills: такі соціальні, інтелектуальні та вольові компетенції, як комунікабельність, вміння працювати в команді, креативність, пунктуальність, врівноваженість.

 

У чому відмінності hard від soft?

✔ Щоб процвітати в освоєнні hard skills необхідний інтелект (ліва півкуля мозку, IQ, логіка), для розвитку soft skills потрібно "емоційність" (права півкуля мозку, EQ, емпатія).

✔ Вимоги до hard skills залишаються незмінними незалежно від компанії, в якій ви працюєте, людей і корпоративної культури. Soft skills, навпаки, мінливі і ситуативні. Наприклад, програмування відноситься до професійних навичок (hard skills): правила створення гарного програмного коду будуть однакові для будь-якого програміста в будь-якій компанії. Комунікативні навички відносяться до універсальних компетенцій (soft skills): правила побудови ефектного мовлення будуть залежати від аудиторії, до якої звертаються, від мовної ситуації (розмова в метро або виступ на конференції).

✔ Оволодіти hard skills можна в різних навчальних закладах (школи, інститут, додаткові курси). Зазвичай для них виділяються певні рівні складності, за якими можна поступово підніматися, як по сходах. Наприклад, володіння англійською мовою ділиться на рівні Elementary, Pre-Intermediate, Intermediate, Upper-Intermediate і т.д. Щоб отримати новий рівень, необхідно скласти іспит. На відміну від hard skills, для освоєння soft skills не існує легких покрокових інструкцій: людина або має будь-яку якість від народження (наприклад, дружелюбність, спокійний характер), або набуває його з досвідом, шляхом проб і помилок (наприклад, вміння працювати в команді, лідерські якості). Soft skills освоюються повільніше, ніж hard skills.

✔ Для hard skills існують підтверджують сертифікати та дипломи про те, що співробітник має необхідні професійні навички. Soft skills не мають сертифікації і довести їх наявність набагато важче.

 

Які навички все-таки важливіше?

В основному це залежить від професії і посади, на якій працює людина. Можна назвати  3 групи професій за співвідношенням soft і hard skills:

1. Професії, в якій переважає hard над soft: наприклад, фізик-ядерник, який може бути чудовим фахівцем і відмінно виконувати свою роботу, і при цьому не вміти працювати в команді і взаємодіяти з людьми.

2. Професії, в яких необхідні в рівній мірі обидва види навичок: наприклад, юристи, бухгалтери, митники. Цим фахівцям потрібно набір професійних навичок, а також комунікабельність, організованість, терплячість, доброзичливість, так як вони працюють з людьми.

3. Професії, в яких превалюють soft skills: наприклад, сфера продажів, бізнес, політика або творчі професії. Так, бувають умілі продавці без освіти маркетолога, які своєю чарівністю завойовують клієнта. У ефективних продажах задіяні найрізноманітніші соціальні компетенції: вміння говорити красиво і грамотно, виступати публічно, вміння слухати, вміння заручитися підтримкою співрозмовника, впевненість в собі і ін.

 

Варто визнати, що soft skills - це компетенції майбутнього. З двох фізиків-ядерників більш успішним стане той, хто буде розвивати свої соціальні компетенції. Ймовірно, він зможе зробити більш успішну наукову кар'єру, ніж його нетовариський колега.