Роль універсальних компетенцій, або в західній термінології soft skills, на сучасному ринку праці зростає.

 Soft skills - це розумові і міжособистісні компетенції, які на відміну від hard skills не піддаються кількісному вимірюванню або сертифікації. Іноді їх називають особистими якостями, тому що вони залежать від характеру людини і купуються з особистим досвідом.

До soft skills відносяться: організованість, допитливість, хороша пам'ять, уміння планувати і ін.

4 типи soft skills

Щоб розширити свої можливості в професії, необхідно розвивати 4 різні групи універсальних компетенцій: соціальні, інтелектуальні, вольові та лідерські.

1. Соціальні компетенції відповідають за успішну взаємодію з людьми:

✔ комунікабельність;

✔ грамотна письмова і усна мова;

✔ уміння виступати на публіці;

✔ емоційний інтелект (вміння розпізнавати емоції і мотиви інших людей);

✔ гнучкість і прийняття критики.

 

2. Інтелектуальні компетенції відповідають за постійний професійний розвиток в рамках своєї області:

✔ аналітичний склад розуму;

✔ уміння бачити і вирішувати проблему;

✔ гарна пам'ять;

✔ здатність до навчання;

✔ креативність.

 

3. Вольові компетенції відповідають за досягнення цілей в роботі:

✔ орієнтованість на результат;

✔ управління часом;

✔ завзятість;

✔ стресостійкість;

✔ готовність виконувати рутинну роботу.

 

4. Лідерські компетенції відповідають за успішне використання ресурсів для досягнення загальних цілей:

✔ уміння приймати рішення;

✔ відповідальність;

✔ уміння сформувати команду;

✔ наставництво;

✔ уміння вирішувати конфлікти.

 

Коли і як розвивати SOFT SKILLS

Основи для деяких універсальних компетенцій даються людині від народження, наприклад: завзятість, хороша пам'ять, цікавість. Але більшість soft skills можна і потрібно розвивати все життя. Їх не викладають в школі, але існує безліч способів їх набути.

  1. Приклад батьків: діти багато в чому наслідують своїх батьків і  зазвичай можуть перейняти частину компетенцій, властивих батькам. Так, якщо дорослі вміють знаходити правильний вихід в конфліктних і стресових ситуаціях, дитина засвоює лінію їхньої поведінки: вчиться гнучкості, спокою, вмінню знаходити компроміси.

 

  1. Секції та гуртки для дітей розвивають всі види компетенцій. Спорт розвиває вольові компетенції, а командний спорт вчить, в тому числі, працювати в колективі. Музика та малювання розвиває обидві півкулі мозку і дає поштовх усім інтелектуальним компетенціям. Логічне мислення розвивається під час гри в шахи.

 

  1. Проектна робота в школі дозволяє розвивати соціальні, лідерські та інтелектуальні компетенції. Проект імітує реальну роботу в професійному колективі, де є керівник, фахівці, комунікатор, інноватор і інші ролі. На кожній стадії розробки проекту тренуються різні види компетенції: розподіл ролей (лідерство), обговорення (соціальні компетенції), дослідницька робота (інтелектуальні компетенції), презентація проекту (соціальні компетенції).

 

  1. Дитячі табори - місце, де діти постійно спілкуються між собою. Особливо актуальний табір в підлітковому віці, на який припадає пік розвитку соціальних компетенцій. Ще більше практичної користі приносять розвиваючі табору - мовний, спортивний або профорієнтаційний табір.

  1.  Тренінги розвитку - найбільш ефективний варіант тренування soft skills, доступний як дітям, так і дорослим. Під час тренінгу розвиток компетенцій є не фоновим, а цільовим завданням, яке ставить тренер і за виконанням якої стежить.

 

 

І, звичайно, багато компетенції приходять з досвідом. Вчіться і розвивайте soft skills, щоб жити цікаво і досягати більшого!

 

За матеріалами Інтернет - видань.