19.08.2016 | 12:12

У Житомирі відбулася всеукраїнська конференція за участю представників державних та громадських структур з питань створення нових робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю. Ініціатором зібрання виступила всеукраїнська організація інвалідів «Союз організацій інвалідів України». Як зазначив голова організації Василь Назаренко, законодавство нашої країни щодо соціального захисту людей з вадами здоров’я виписано досить ґрунтовно, прийняті відповідні закони, укази президента, державна програма, які вимагають від влади створення умов для їх працевлаштування, однак влаштуватись на роботу людям з особливими потребами все ж проблемно. Роботодавці не створюють їм спеціальних умов для роботи, пропонуючи звичайні місця на виробництві, до того ж з низьким рівнем зарплати. Перешкодою до соціалізації людей з обмеженими фізичними можливостями є також непристосованість навколишнього середовища до безбар’єрного їх пересування.

Разом з тим, як повідомив голова обласної організації Фонду соціального захисту інвалідів Володимир Прушківський, на Житомирщині норматив працевлаштування людей з вадами здоров’я в цілому виконується. Нині зайнятими в області є понад 13700 осіб з інвалідністю, або 7,5% їх загальної чисельності при законодавчо унормованих - 4%. Що характерно, кількість працюючих людей з обмеженими можливостями в області з року в рік зростає.

Все більше осіб з інвалідністю звертається за допомогою у працевлаштуванні до служби зайнятості. Як поінформувала начальник відділу організації сприяння працевлаштуванню обласного центру зайнятості Наталія Гончарук, служба зайнятості почала опікуватись питаннями зайнятості цієї категорії громадян у 2006 році. За десять років кількість щорічних звернень зросла більш, ніж у чотири рази: у 2015 році центри зайнятості обслуговували 3348 осіб з інвалідністю, тоді як у 2016-му – 792 особи. Майже втричі зросла за цей час і річна кількість працевлаштованих людей з вадами здоров’я – з 270 до 740 осіб. Н.Гончарук наголосила, що в Житомирській обласній службі зайнятості до обслуговування особливих пошукачів роботи ставляться дуже уважно й скрупульозно. У місті Житомирі, зокрема, для забезпечення доступності й якості надання послуг людям з інвалідністю був створений відокремлений підрозділ міського центру зайнятості - інформаційно-консультаційний центр, який розташований у центрі міста й пристосований для відвідування людей з інвалідністю будь-яких нозологій, у тому числі й тих, які пересуваються на спеціальному візку. Такий центр – єдиний у структурі державної служби зайнятості України.

«Центр зайнятості в мініатюрі, який працює в єдиній комп’ютерній мережі всієї служби зайнятості, - деталізує директор Житомирського міського центру зайнятості Валентина Сторожук. – Два спеціалісти ведуть прийом близько 800 людей з вадами здоров’я упродовж року, причому кожного третього вдається працевлаштувати. Щомісяця маємо від роботодавців до 50 пропозицій роботи для таких особливих безробітних. Часто проводимо на базі центру зустрічі з роботодавцями та ярмарки вакансій».

В цілому по області за сім місяців цього року в центрах зайнятості було зареєстровано 329 вакансій, на які за інформацією роботодавців могли бути працевлаштовані інваліди. Вдалося залучити до праці за цей час 284 жителі області з обмеженими фізичними можливостями. Н.Гончарук зробила детальний аналіз ситуації з працевлаштуванням цієї категорії безробітних з 2006 року. Вона зазначила, що до 2013 року відповідно до тодішньої редакції Закону України «Про зайнятість населення» були передбачені вагомі стимули для роботодавців у разі працевлаштування неконкурентоздатних на ринку праці людей – відшкодування впродовж року заробітної плати працевлаштованим за направленням центру зайнятості людей. На таких умовах щороку вдавалося влаштувати до сотні осіб з інвалідністю. Однак вже четвертий рік за новим законодавством роботодавцю пропонується лише компенсація єдиного соціального внеску, розмір якого для підприємств організацій інвалідів складає 6% зарплати працівника і вже не є заохочувальним важелем до працевлаштування «проблемних» безробітних.

«Потрібна державна програма сприяння працевлаштуванню інвалідів з реальними стимулами для роботодавців – сказав заступник директора Житомирського обласного центру зайнятості Віктор Зубрицький. – Репресивні методи, як-то штрафи за невиконання нормативів працевлаштування, належно не спрацьовують, роботодавців треба зацікавлювати економічно. Причому не потрібно вигадувати щось нове: позитивний досвід стимулювання створення робочих місць був апробований впродовж десяти років, коли роботодавці отримували дотації зі страхового фонду на випадок безробіття».

За результатами обговорення проблемних питань у працевлаштуванні осіб з інвалідністю учасники конференції напрацювали пропозиції до уряду щодо поліпшення їх вирішення у майбутньому. Ключовою серед них є саме запровадження вагомих економічних стимулів для роботодавців до створення робочих місць для працевлаштування людей з особливими потребами.