22 липня в обласному центрі зайнятості відбулась нарада керівників структурних підрозділів, під час якої підбили підсумки роботи за шість місяців 2021 року та визначили основні завдання на наступне півріччя. Участь у заході взяли також запрошені представники обласної державної адміністрації та управління Держпраці:
- Тетяна Цільора (Tatyana Tsilyora), заступниця начальника управління, начальниця відділу з питань праці, зайнятості населення та соціального діалогу департаменту агропромислового розвитку та економічної політики ОДА
та
- Інна_Лозанюк, начальниця відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів управління Держпраці в Житомирській області.
Розпочинаючи зібрання, директорка обласного центру зайнятості Галина Корінна (Galina Korinna) звернула увагу на основні зміни, що відбулись на ринку праці, та проаналізувала головні чинники, які ускладнюють роботу служби зайнятості.
- З початку року в області майже на дві тисячі зменшилась кількість зареєстрованих безробітних, на сьогодні ми маємо на обліку близько 16000 пошукачів роботи. У липні ми також фіксуємо уповільнення темпів реєстрації нових клієнтів: станом на сьогодні статус безробітного з початку місяця отримали на понад 300 осіб менше, як за таку ж кількість робочих днів червня. Але нас турбує значне цьогорічне скорочення обсягів працевлаштування і реєстрації вакансій у порівнянні зі складним 2020 роком. Зменшення цих показників відбулось відповідно на 22 і 17 відсотків.
Є кілька чинників, які негативно впливають на результати нашої роботи. Так, кожен четвертий з нині безробітних – колишній працівник сфери держуправління, яким важко знайти підходящу роботу. Близько половини наших клієнтів – жителі сільської місцевості, де немає роботодавців у населених пунктах і зручної транспортної доступності до найближчих місць роботи. До того ж, на підприємствах області, які стабільно працюють, практично відсутня плинність кадрів, а значить і додаткова кадрова потреба. А капітальні інвестиції, які заходять в регіон, здебільшого вкладаються в модернізацію і технічне оснащення, яке позначається лише зменшенням чисельності персоналу. Тому ми маємо шукати додаткові резерви для налагодження ефективної роботи служби зайнятості. Наші сподівання – на тотальне відвідування роботодавців з метою розширення співпраці, а також результативну кампанію з легалізації праці, розпочату в області з 1 липня - розповіла Галина Корінна.
Інна Лозанюк поінформувала учасників наради про результати інспекційного відвідування роботодавців області з питань додержання законодавства про працю. Так, з початку липня фахівцями обласного управління проведено 53 інспекційні заходи, під час 49-ти з яких виявлено 104 неоформлених працівники. Але роботодавці швидко реагують на виявлені порушення і 60 працівників були належно оформлені ще під час перевірки. Загалом, за інформацією обласного управління Держпраці, з урахуванням інформаційно-роз’яснювальних заходів, в області було легалізовано 425 працівників. А за даними податкової служби за два тижні липня на Житомирщині було працевлаштовано 3,5 тисячі працівників. Вона закликала усіх громадян, яким стало відомо про випадки використання незадекларованої праці, повідомляти про них інспекторам.
Тетяна Цільора, котра нещодавно була учасницею всеукраїнського форуму «Україна 30. Трудові ресурси» поінформувала про основні питання, які на ньому розглядались, та озвучені стратегії подолання існуючих проблем у цій сфері. За її словами, основна увага форуму була приділена обговоренню передумов зменшення трудової міграції українців. Адже, за приблизними підрахунками, які озвучив Міністр економіки Олексій Любченко, за кордоном працює від двох до трьох мільйонів наших співгромадян. 50% з них, як зазначалось, виїхали через низьку заробітну плату, інші 50% - через те, що не бачать майбутнього в Україні. Тому уряд планує розвивати інфраструктуру в регіонах, продовжувати реалізовувати програму «Велике будівництво» та процес децентралізації, а також активізувати політику зайнятості.
Також представниця держадміністрації звернула увагу, що цьогоріч в обласній програмі соцекономрозвитку виділені кошти у сумі 280 тис. грн на співфінансування разом з місцевими бюджетами надання допомоги безробітним на започаткування власної справи. Мова йде про виділення непрацюючим жителям громад 70 тис. грн на поворотній основі для придбання обладнання, необхідного у веденні бізнесу. Керівників служби зайнятості у містах і районах області закликали посприяти місцевим ОТГ у відборі кандидатів, які б могли скористатись цією програмою.
Керівники профільних відділів обласного центру зайнятості аналізували результати роботи за напрямами та рівень виконання основних завдань у розрізі міських і районних представництв. Основними індикаторами успішності роботи є рівень і тривалість працевлаштування пошукачів роботи, а також динаміка кількості безробітних і зареєстрованих вакансій. Житомирська служба зайнятості має вищі за середні по державі показники рівня та тривалості укомплектування вакансій, інші – потрібно «підтягувати». Міським центрам зайнятості і районним філіям поставлені завдання забезпечити актуальність і якість заповнення бази вакансій для ефективного підбору роботи клієнтам. А сам добір здійснювати з урахуванням всього професійного досвіду людини, а не лише останнього місця роботи. Також продовжувати здійснювати відвідування усіх роботодавців з метою ширшого їх залучення до співпраці та збільшення числа пропозицій роботи для безробітних.
На завершення наради директорка обласного центру зайнятості Галина Корінна відзначила 7 міськрайонних підрозділів, чиї показники роботи стали кращими. Вона подякувала за роботу працівникам Новоград-Волинського і Житомирського міських центрів зайнятості та Любарської, Олевської, Радомишльської, Романівської і Попільнянської районних філій.