01.03.2019 | 15:44

Становлення державної служби зайнятості в області, 28-річчя якої відзначали у лютому 2019-ого року, йшло одночасно з початком економічних перетворень в незалежній Україні. Служба стала надійним партнером і серйозною підтримкою для населення в умовах нових економічних перетворень. Послугами служби за період її існування скористалося понад мільйон триста тисяч клієнтів: близько 700 тисяч  з них отримали роботу, майже 200 тисяч почали працювали на тимчасово створених робочих місцях, уникнувши загроз, пов’язаних з безробіттям; більше ста тисяч змогли почати нове професійне життя, завдяки послугам, наданих службою; 12 тисяч жителів Житомирщини отримали безповоротний капітал і змогли розпочати власну справу; 631 житель області зміг підвищити свою професійну конкурентоспроможність з допомогою ваучера для компенсації вартості навчання.

В усі роки служба зайнятості була чутливим барометром на ринку праці області, реагуючи на всі виклики часу, допомагаючи населенню правильно на них реагувати і вчасно зайняти гідне місце у трудових відносинах.

Характерною ознакою останнього року, за твердженням директора обласного центру зайнятості Ігоря Іщенка, яку він дав для представників ЗМІ, - є рекордна кількість вакансій на ринку праці області, яка одночасно  поєднується  з дефіцитом кадрів робітничих професій, що свідчить про певний дисбаланс, який не сприяє ефективному вирішенню проблем працевлаштування.

За останні десять років попит на трудові ресурси був найвищим, адже до служби зайнятості було заявлено 44 тисячі 700 вакансій, що в цілому свідчить про зростання економічного потенціалу області. Збільшення кількості вакансій спостерігалося практично в усіх районах області, а найбільш суттєво – в Попільнянському, Радомишльському, Ружинському та Брусилівському. Дві третини всіх пропозицій роботи надходили від роботодавців, що мають свої економічні потужності в  містах. Однак велика чисельність вакансій суттєво не вплинула на рівень працевлаштування. Головню причиною цього керівник назвав дисбаланс у якісній структурі ринку праці: 70 відсотків вакансій були відкриті для представників робітничих професій, тоді як серед безробітних переважали люди з середньою спеціальною і вищою освітою. Друга причина, яка негативно впливає на рівень заповнення наявних вакансій, –  низький рівень заробітної плати, що пропонується. Лише 5 відсотків актуальних пропозицій роботи забезпечені зарплатнею від 10 тисяч гривень. Середня ж зарплата торік у вакансіях складала  5 тис. 500 грн. Загальновідомим є і прикрий факт міграції значної частини трудових ресурсів за межі області і країни у пошуках вищого заробітку, що також негативно впливає на рівень працевлаштування.

 Головним результатом роботи обласної служби зайнятості за минулий рік, за словами її керівника Ігоря Іщенка, стало забезпечення роботою 33 800 тисяч жителів області.  4500 безробітних з допомогою служби зайнятості пройшли перенавчання або підвищили кваліфікацію аби отримати роботу, понад 3000 жителів області були зайняті в тимчасових роботах, а 21 підопічний служби розпочав власний бізнес завдяки отриманій виплаті по  допомозі з  безробіття одноразово.

На прес-конференції прозвучала цікава інформація про новації в організації діяльності обласної служби зайнятості, які відбулися у 2018 році. Зокрема, мова йшла про започатковані інтернет-сервіси, такі як електронна черга й електронні кабінети, які отримали поширення і схвальні відгуки користувачів. Майже 2,5 тисячі шукачів роботи та понад 1,5 тис. роботодавців змогли переконатись в їх зручності і ефективності. Вони  допомагають населенню швидше та якісніше задовольняти свої потреби з інформування у сфері трудових відносин. Про це присутнім повідомила заступник директора обласного центру зайнятості Тетяна Касімцева. Вона розповіла про реформу в структурі самої служби, коли за рахунок скорочення адміністративного персоналу в містах і районах вдалося збільшити чисельність працівників, які надають послуги шукачам роботи і працедавцям. Також поінформувала про запровадження в державній службі зайнятості інституту кар’єрного радника, до компетенції якого входить комплексний індивідуальний супровід шукача роботи до кінцевої мети – гідного працевлаштування. На сьогодні в структурних підрозділах служби зайнятості на Житомирщині вже працюють 38 реєстраторів і 99 кар'єрних радників.

Наталія Сітченко