14.09.2021 | 12:19

Після коронакризи і критичної ситуації на ринку праці області у першій половині 2021 року від липня обласна служба зайнятості фіксує зростання потреби роботодавців регіону у працівниках. Які сфери господарської діяльності мають нині підвищений кадровий попит і які професії найбільше цікавлять роботодавців – про це наша розмова з директоркою Житомирського обласного центру зайнятості Галиною КОРІННОЮ.

- Галино Віталіївно, як ви вважаєте, чим викликане пожвавлення попиту на працівників? І чи можна сказати, що ринок праці повертається до своїх кризових характеристик?

 - Мабуть, за весняно-літній період роботодавці активізувалися, відновили свої економічні взаємозв’язки і нарощують обсяги виробництв. Хоча говорити про повернення процесів на ринку праці до передпандемічних показників ще зарано. Адже значно менша кількість підприємств та організацій замовляють кадри. Цьогоріч вакансії реєстрували близько 4600 роботодавців області, а це майже на 800 менше, як торік за такий період. Та й сама кількість вакансій зменшилась на 20%: цьогоріч за вісім місяців роботодавці подали нам близько 20,6 тис. вакансій, що майже на 6 тис. менше, як за цей період у минулому році.

Дійсно, у розпал літа відбулися позитивні зміни. За липень і серпень кількість легальних вакансій зростала на 400 і більше. Так, на  початок вересня у підрозділах обласної служби зайнятості було зареєстровано майже 2900 пропозицій праці. І це поки найбільша кількість вакансій, зареєстрованих на початок місяця у цьому році. Зменшується поступово і кількість зареєстрованих безробітних в області. На сьогодні маємо на обліку близько 15000 безробітних і це на 3000 менше, як було на початку весни, коли спостерігався пік звернень до служби зайнятості за допомогою у працевлаштуванні.

Пожвавлення попиту на робочу силу посприяло зменшенню конкуренції, яка вже повертається до докарантинного рівня: на одне вільне робоче місце в середньому по області нині претендує 5 зареєстрованих безробітних, а у великих містах - 2.

 - Які підприємства чи галузі промисловості збільшують набір працівників і які професії найбільше затребувані?

- Найбільше потребувала кадрів переробна промисловість, сільське і лісове господарство, торгівля, а також сфера державного управління і оброни. Третина всіх заявлених вакансій – для кваліфікованих робітників з інструментом чи обслуговування устаткування, кожна п’ята пропозиція роботи – для представників найпростіших професій або некваліфікованої праці і лише кожне десяте вільне робоче місце потребує професіоналів.

Найбільш поширені запити роботодавців – на працівників найпростіших професій та робітників з обслуговування. Якщо взяти за критерій попиту кількість поданих вакансій у професійному розрізі, то першу десятку на Житомирщині у 2021 році складають такі вакансії: підсобний робітник, водій, продавець, тракторист, укладальник-пакувальник, швачка, бухгалтер, кухар, спеціаліст держслужби і місцевого самоврядування та вантажник. Але одразу зауважу, що кількість безробітних, які могли такі місця зайняти, подекуди в рази більша. Справді у дефіциті через недостатню кількість претендентів – інспектори пенітенціарної системи, електромонтери, слюсарі, водії великогабаритного транспорту, швачки, лікарі, оператори електроустановок, машиністи різного профілю та багато іншого персоналу.

- Яких роботодавців в області ви б відзначили як лідерів за результатами працевлаштування у 2021 році?

- Головний акцент фахівців служби зайнятості, які взаємодіють з роботодавцями – на великі і, так би мовити, «привабливі» підприємства, які забезпечують гідні умови праці й високі зарплати. Ми намагаємось працювати на випередження. Дізнаючись інформацію про перспективну потребу в кадрах на таких підприємствах, ми одразу починаємо добір претендентів аби потім оперативно задовольнити потребу роботодавця. Приміром, насіннєвий завод «Монсанто насіння», розташований у селі Почуйки, за один день влаштував на роботу 42 безробітних. Завдяки проробленій попередній роботі районна філія служби зайнятості була готова швидко виконати масове замовлення поважного роботодавця. Тому вже за кілька днів отримали чергове надходження 14 вакансій. Для сільської глибинки – це значна подія, зважаючи ще й на рівень зарплати: від 15 до 28 тисяч гривень на місяць.

Такі підприємства є в кожному місті чи районі області. Лідерами за кількістю прийнятих людей на роботу у цьому році і кращими нашими партнерами є Житомирський маслозавод ТМ «Рудь» (понад 320 безробітних отримали роботу), філії сільгосппідприємства «Нібулон» на Чуднівщині, Романівщині й Пулинщині, деревообробне підприємство «Резалт Хаус» у Коростені, взуттєве підприємство «Ріф-1» у Бердичеві, будівельна фірма «Інжиніринг» у Коростені, агропідприємство «Сігнет-Центр» на Попільнянщині, «Органік Мілк» на Баранівщині, швейна фабрика «Леся» у Новограді-Волинському, Андрушівський маслосирзавод, каменеобробна компанія «Юнігран» у Малині, виробник керамічної плитки «Церсаніт-Інвест у Новоград-Волинському районі, Житомирський м’ясокомбінат, виробник кабельної продукції «Мекопрінт Україна» у  Черняхові та інші. 

Серед постійних замовників кадрів – наші сільгосппідприємства і лісові господарства. Чимало гарних роботодавців – серед приватних підприємців, просто результати працевлаштування не такі масові.

Обласна служба зайнятості вдячна всім роботодавцям Житомирщини за співпрацю. Адже з їхньою допомогою нам вдалося цьогоріч повернути до праці понад 13700 жителів області. Від себе особисто я бажаю всім їм економічної стабільності й процвітання! Тоді ми спільно зможемо покращити добробут наших земляків, які будуть затребувані і зайняті.

Газета "Житомирщина", №62 від 14.09.2021, ст.5