11.11.2016 | 18:42

Упродовж 10 місяців 2016 року роботодавці Житомирщини поінформували центри зайнятості про понад 35 тисяч вакансій, з яких вдалося заповнити лише 77%. Тобто вісім тисяч робочих місць залишились не укомплектованими з різних причин: відсутність потрібних фахівців серед безробітних, запропоновані непривабливі умови праці або ж роботодавців не задовольняє професійно-кваліфікаційний рівень кандидатів. Саме остання причина нині найчастіше озвучується керівниками підприємств, які скаржаться на відірваність системи профтехосвіти від сучасних потреб економіки головним чином через надмірно теоретизоване навчання і застарілу матеріальну базу закладів, які готують фахівців технічних спеціальностей. Підтвердженням цьому є також щорічні обсяги перепідготовки та підвищення кваліфікації безробітних на замовлення роботодавців – від 5,5 тис. до 5,8 тис. осіб у 2013-2015 роках. Фактично кожен шостий із працевлаштованих безробітних отримав роботу завдяки організованому службою зайнятості додатковому навчанню.

Обласний центр зайнятості ініціював проведення тристоронніх перемовин – служба зайнятості, роботодавці та навчальні заклади – для обговорення спільних заходів щодо поліпшення забезпечення місцевих виробництв потрібними кадрами та обміну досвідом між роботодавцями у вирішенні кадрових питань. Перше таке зібрання відбулось у Черняхові, на підприємстві з іноземними інвестиціями «Даніко», яке за десять років співпраці з районним центром зайнятості знайшло оптимальний для себе спосіб добору кадрів, який хоче запропонувати й іншим підприємствам. Участь у круглому столі взяли керівники обласного й Черняхівського районного центрів зайнятості, представники ЗАТ «Житомирські ласощі», ПАТ «Житомирський завод огороджувальних конструкцій» та вищого професійного училища Житомирського державного технологічного університету.

- Останнім часом багато структур зазнають реформування, серед них система профтехосвіти і сама служба зайнятості. Тому ми зараз проводимо заходи, які об’єднують навчальні заклади і роботодавців, які тісно співпрацюють із службою зайнятості, для обговорення проблемних питань і вироблення концептуальної лінії взаємодії у подальшому, - розпочав зустріч директор обласного центру зайнятості Ігор Іщенко. Він розповів про нинішні труднощі у задоволенні запитів роботодавців через невідповідність фахового рівня претендентів на роботу потребам сучасних виробництв. Адже випускник навчального закладу, підготовка якого здійснювалась на застарілому обладнанні, а подекуди й просто за схемами і кресленнями, не в змозі приступити до роботи за верстатом чи кермом без додаткового практичного навчання. Він навів такий приклад: нині на обліку в центрах зайнятості 410 безробітних водіїв і близько 100 вакансій, укомплектувати які відповідно до вимог роботодавців досить непросто.

- На сьогодні найбільшою проблемою всіх, хто намагається побудувати бізнес, є людський ресурс. Для нашого підприємства це теж була проблема, доки ми не почали співпрацювати з центром зайнятості – сказав комерційний директор ТОВ «Даніко» Віктор Іваницький. Він розповів, що користуючись усіма запропонованими послугами для роботодавців, спільно з центром зайнятості підприємство виробило певний алгоритм добору та підготовки верстатників: спочатку участь у ярмарках вакансій, де відбувається перше знайомство з безробітними й кільком із них для випробування пропонується участь у тимчасових роботах на підприємстві. За два-три місяці керівництво визначається щодо подальшої зайнятості потенційних працівників: завзятим до роботи й охочим до освоєння нових навичок пропонує пройти навчання на верстатника широкого профілю, яке організує служба зайнятості. З керівництвом вищого професійного училища Житомирського державного технологічного університету, де для «Даніко» з числа безробітних підготовлено вже три групи фахівців, узгоджені зміни в навчальні плани та програми, а майстерні забезпечені ідентичним устаткуванням для набуття учнями практичних навичок. За результатами виробничої практики на самому підприємстві й подальшої роботи з випробувальним терміном кращим кандидатам пропонується постійне місце праці.

В.Іваницький з гордістю констатує: «У 2015 році вдало сформована група для навчання з восьми безробітних у повному складі поповнила наш колектив. Загалом близько 110 працівників зі 140, зайнятих на виробництві сьогодні, відібрані і частково підготовлені за сприяння служби зайнятості». Він радить іншим роботодавцям вміло використовувати можливості служби зайнятості та «інвестувати» у кваліфіковані кадри. Знайти підготовлених працівників, певен він, можна, але досвід підприємства свідчить, що лише незначну кількість – близько 10% від потреби. Керівник також закликає роботодавців створювати умови праці та стимулювати колектив рівнем зарплати, тоді проблема пошуку кадрів не буде такою гострою. На «Даніко», як повідомив комерційний директор, у жовтні середній заробіток працівників склав 10068 грн. За таку гідну винагороду охоче погоджуються працювати земляки з вищою освітою: за верстатами є юристи, агрономи, педагоги.

Технічний директор ЗАТ «Житомирські ласощі» Віктор Кропивницький висловив стурбованість старінням робітничих кадрів високої кваліфікації, яким немає молодої зміни. «Підприємство досі користується спеціалістами, підготовленими ще за радянських часів, це працівники колишніх житомирських промислових гігантів. Немає молодого поповнення токарів, фрезерувальників. Після завершення навчання в училищі – ще не спеціаліст, він має пропрацювати 10 років» – сказав він. Разом з тим, підприємство з тисячним колективом, де лише кілька технічних працівників – приміром, три токарі, вважає недоцільним добирати таким чином потенційних працівників й замовляти їх підготовку через втрату часу.

Планами щодо організації підготовки фахівців робітничих спеціальностей на базі підприємства розповів начальник відділу кадрів заводу огороджувальних конструкцій Станіслав Махлайчук. Однак через забюрократизовану процедуру отримання ліцензії на надання освітніх послуг ця спроба виявилась поки невдалою. Тому він висловив пропозицію ініціювати передачу одного з діючих профтехосвітніх закладів у підпорядкування службі зайнятості для організації підготовки робітничих кадрів відповідно до поточних та перспективних потреб ринку праці.

Директор обласного центру зайнятості акцентував увагу учасників круглого столу на важливості профорієнтаційної роботи з середньої школи та системності, з якою служба зайнятості веде спілкування з молоддю про правила професійного вибору. Долучитись роботодавців до популяризації робітничих професій закликала і директор Черняхівського центру зайнятості Олена Пашинська. Для цього достатньо бути відкритими, брати участь у заходах служби зайнятості й запрошувати школярів на презентаційні екскурсії підприємством.

За результатами круглого столу учасники прийняли рішення ініціювати створення профільних навчальних закладів на базі діючих професійно-технічних навчальних закладів, які будуть функціонувати на тристоронніх договірних засадах (заклад – служба зайнятості – роботодавець) та готуватимуть фахівців на замовлення роботодавців з урахуванням галузевого спрямування. Також у листопаді – грудні 2016 року заплановано провести широкомасштабну інформаційно-роз`яснювальну роботу серед роботодавців щодо необхідності посилення діалогу з владою, службою зайнятості і навчальними закладами та обміну досвідом для ефективного задоволення кадрових потреб власних виробництв.