23.01.2020 | 18:53

Про це сьогодні, 23 січня, йшла мова в обласному центрі зайнятості під  час робочої зустрічі податківців, державного інспектора праці та фахівців служби зайнятості. Ініціювало зібрання Головне управління Державної податкової служби у Житомирській області аби обговорити проблемні питання та легітимність використання місцевими роботодавцями праці найманих працівників інших суб’єктів господарювання.  

Начальник відділу розгляду звернень платників податків управління податків і зборів з фізичних осіб Ярослав Палій та його заступник Андрій Петкевічус розповіли, що під час проведення у Житомирі уповноваженими працівниками податкової служби перевірок з питань використання праці найманих осіб без належного оформлення трудових відносин були виявлені працівники, які працюють по моделі аутстафінгу. Тобто люди перебувають у трудових відносинах з іншою компанією - аутстафером, через що контролюючі органи за місцем перевірки не в змозі переконатися у законних підставах використання найманої праці та належного захисту прав працівників. Підтвердила проблемність ситуації і начальник відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів  Управління Держпраці у Житомирській області Інна Лозанюк.

Складність у тому, що на сьогодні відсутнє законодавче визначення поняття договорів аутстафінгу, не зрозуміло чи вважати працівників найманими за таких умов, чи оформлені вони юридично та чи не ухиляється роботодавець таким чином від сплати податків та виконання якихось інших своїх обов’язків.

Службу зайнятості в цьому питанні найбільше цікавлять два аспекти: інформування компанією-аутстафером про вакансії та співпраця в їх укомплектуванні претендентами з числа зареєстрованих безробітних.

Для перспектив законодавчого врегулювання договорів аутстаферу заступники директора обласного центру зайнятості Віктор Зубрицький і Тетяна Касімцева запропонували повідомити про таку практику застосування праці центральні органи виконавчої влади, а також звернутись до народних депутатів для ініціювання ними відповідних законопроектів. Пропозиції були схвалені всіма учасниками зустрічі і такий колективний лист-звернення до депутатів від Житомирщини невдовзі буде направлений. Вирішено також проводити інформаційно-роз’яснювальну роботу серед населення щодо ризиків  працевлаштування через посередницькі компанії – аутстафери.

 

 

Довідково:

Аутстафінг — це вивід персоналу за штат компанії-замовника і оформлення його у штат компанії-провайдера. Ідея аутстафінгу персоналу полягає у тому, щоб співробітники, формально працевлаштовані в компанії-провайдері, виконували свої обов'язки на попередньому місці роботи (за матеріалами Вікіпедії).