04.08.2017 | 17:16

За оцінками Міжнародного центру ООН із запобігання злочинності, проблема транснаціональної злочинності, пов’язаної з торгівлею людьми, стоїть на третьому місці після незаконної торгівлі зброєю та наркотиками.

Служба зайнятості Житомирщини долучилась до всеукраїнської інформаційної кампанії з нагоди Всесвітнього дня боротьби з торгівлею людьми, що відзначався 30 липня. Упродовж двох тижнів, з 24 липня по 4 серпня, центрами зайнятості проведено понад 30 інформаційно-консультаційних заходів і семінарів "Запобігання нелегальній трудовій міграції, торгівлі людьми, експлуатації дитячої праці", в яких взяли участь понад 440 безробітних.

Мета даних заходів – підвищення рівня інформованості пошукачів роботи щодо міграції та працевлаштування за кордоном, торгівлі людьми, незаконної експлуатації дитячої праці, порушення прав людини. До спілкування з безробітними залучались керівники центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді; спеціалісти відділів у справах сім’ї, молоді та спорту; фахівці центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Найпоширенішою помилкою при виїзді за межі України, як констатували фахівці під час семінарів, є необережність у використанні послуг посередників з працевлаштування за кордоном. На жаль, нині в Україні функціонують низка шахрайських агенцій. Фахівці ж радять ОСОБИСТО звертатися до консульського відділу посольства відповідної країни, надавати ОСОБИСТО всі необхідні документи та ОСОБИСТО проходити співбесіду, якщо це вимагається.

Також, аби зробити виїзд на закордонні заробітки безпечним, не варто нікому довіряти свій паспорт. Слід зробити кілька копій закордонного паспорта та взяти їх із собою, а одну з них залишити вдома родичам або знайомим. Важливо залишити вдома детальну інформацію про місце перебування за кордоном, а також інформацію про того, хто запрошує: адресу, номер телефону, фотографію, копію його паспорта. Потрібно дізнатися номери телефонів посольства та консульства України за кордоном. У випадку складної ситуації або загрози життю, необхідно звернутися за допомогою до представництва своєї

країни.

На прикладі життєвих ситуацій фахівці соціальних служб розповідали безробітним про різновиди торгівлі людьми, інформували про законодавчу базу у сфері протидії таким злочинам: отримання статусу постраждалого від торгівлі людьми, допомогу у відновленні документів, безкоштовне медичне обслуговування і лікування, отримання соціальних послуг і психологічної підтримки, сприяння у працевлаштуванні.

Організатори заходів наголошували, що кожна людина має бути обачною та дбати про свої права і безпеку, а також не бути байдужою до чужого горя. Поінформували куди потрібно звертатися в екстрених випадках та стосовно розшуку осіб, зниклих за кордоном – найперше зателефонувати на національну «гарячу лінія» з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів 527 (безкоштовно з мобільних) або 0-800-505-501 (безкоштовно зі стаціонарних). Також для запобігання прикрих ситуацій під час планування виїзду на роботу за кордон не зайвим буде звернутись до Всеукраїнської Асоціації компаній з міжнародного працевлаштування для консультації, - безкоштовний дзвінок за номером 0 800-309-875.

Учасники семінарів мали можливість безпосередньо дізнатись від фахівців центрів зайнятості про легальне працевлаштування у Державі Ізраїль. Вже зараз жителі Житомирщини, які мають досвід роботи у промисловому будівництві й бажають отримати добре оплачувану роботу на ринку праці Ізраїлю, можуть звернутись до будь-якого центру зайнятості за додатковою інформацією щодо процедури працевлаштування. Тут також ознайомлять про права іноземних робітників в цій країні.

Насамкінець учасникам заходів пропонували ознайомитись з тематичними відеоматеріалами (переглянути фільм “Життя на продаж” та відеоролик «Торгівля людьми починається з невміння сказати «ні»), а друковані інформаційні матеріали (буклети і пам’ятки «Як уберегтися та запобігти сучасному рабству», «Людина - не товар») - взяти із собою для самостійного вивчення. Адже широка обізнаність людей про існуючі ризики та можливості їх уникнення допоможе уникнути тенет работоргівлі.