Слюсар-сантехнік – це кваліфікований робітник, який здійснює монтажні роботи із встановлення систем опалення, водопостачання та каналізації, займається ремонтом цих систем та наглядає за їх безаварійним функціонуванням.

Професію слюсаря-сантехніка, за класифікацією Є.О. Климова, відносять до професій, пов'язаних з технікою, інструментами.

Тип цієї професії – «людина-техніка» («Т»), клас – перетворююча професія ручної праці.

Професія типу «Людина-техніка» висуває до людини різноманітні вимоги. До найбільш важливих вимог відносяться: інтелектуальні якості людини, координація рухів, зорова, слухова, м'язовосуглобна чутливість, стала увага. Також для цієї професії важливо володіти комплексом рухових навичок, точністю і плавністю рухів, ретельністю та відповідальністю.

Засоби виробництва

Засобами виробництва слюсаря-сантехніка є різноманітний слюсарний інструмент: ключі трубні й гайкові, плоскогубці, інструмент для свердління, нарізання різьби, поршневі пістолети, розмічальний й вимірювальний інструмент тощо.

Крім цього, слюсар-сантехнік може працювати із зварочним та паяльним устаткуванням, обладнанням для складання полімерних, металопластикових трубопроводів тощо.

Ступінь тяжкості та напруженості праці

Праця сантехніка має середній ступінь важкості та напруженості. Іноді йому доводиться переміщувати важке устаткування (раковини, ванни, бойлери, радіатори опалення тощо).

Праця відбувається, переважно, в умовах побутового мікроклімату (квартира, будинок, офісна будівля тощо). Навіть у будівлях, що зводяться, сантехнічні роботи виконуються, як правило, на завершальному етапі будівництва – коли в будівлі вже змонтовані стіни та вікна.

Обмеження у праці за професією щодо статі

Законодавчих обмежень щодо статі у праці за професією слюсаря-сантехніка, за виключенням деяких виробництв зі шкідливими умовами праці, не існує. Проте працюють сантехніками, переважно, чоловіки.

Основні вимоги до працівника

Необхідний рівень загальноосвітніх знань

Представник цієї професії повинен мати певний рівень загальної та технічної грамотності, – отже, для оволодіння професією йому потрібні базові знання з таких шкільних предметів: фізика, хімія, математика, технічне креслення та геометрія, трудове навчання.

Медичні вимоги

Праця слюсаря-сантехніка, як правило, не пов'язана зі значними постійними фізичними навантаженнями – й отже не висуває особливих підвищених вимог до стану його здоров'я. Робітнику лише потрібно мати повноцінну функцію верхніх та нижніх кінцівок, гарний слух та зір.

Вимоги до схильностей та інтересів

Професія слюсаря-сантехніка підходить тим, хто має інтерес до техніки та конструювання, любить фізично працювати, має «умілі руки».

Психофізіологічні вимоги

Успішність професійної діяльності слюсаря-сантехніка значною мірою залежить від його психофізіологічних особливостей. Відповідальність виконуваних робот потребує високої зібраності та відповідної концентрації уваги.

Необхідно мати добру зорово-моторну координацію, самовладання та врівноважену нервову систему.

У випадку аварійної ситуації треба вміти витримувати нервово-психічну напругу, що потребує від працівника сильної нервової системи.

Успішна робота фахівця забезпечується наявністю наочно-образної та рухової пам'яті. Для виконання робіт з монтажу та налагодження сантехнічного устаткування, необхідно мати розвинуті м'язові відчуття (кінестезію), тактильні відчуття, точний окомір та добрий зір.

Вимоги до інтелектуальної сфери

Професія слюсаря-сантехніка потребує від робітника використання різноманітних технічних креслень, схем, спеціального обладнання тощо. Це вимагає розвинутий, у межах норми, невербальний, наочно-дійовий інтелект.

Робота слюсаря-сантехніка в умовах постійного розвитку технічної бази потребує від нього кмітливості, розвинутого технічного мислення, наочно-дійового мислення, просторової та конструктивної уяви, образну пам'ять.

Вимоги до емоційно-вольової сфери

Професія потребує емоційної стійкості та певної вольової регуляції психічних процесів. Слюсарю-сантехніку необхідні також і такі якості, як самовладання, урівноваженість, стриманість, самоконтроль.

Протипоказання

Медичні протипоказання до навчання та роботи за професією

Працювати слюсарем-сантехніком не рекомендується особам, що мають порушення опорно-рухового апарату, захворювання кінцівок, що обмежують діапазон рухів, тремор рук, хронічні захворювання шкіри.

Оскільки слюсар-сантехнік часто працює у будівельному пилу, небажані захворювання дихальних шляхів та алергії.

При працевлаштуванні на виробництва зі шкідливими умовами праці (металургійне, хімічне, з виробництва будівельних матеріалів тощо) слюсар-сантехнік повинен бути максимально здоровим!