16.04.2024 | 19:07

ГО «Зелена смуга» у партнерстві з компанією «Jooble», американською організацією «Pittsburgh Hires Veterans», Міністерством у справах ветеранів України за підтримки Посольства Сполучених Штатів Америки в Україні розробили посібник для ветеранів «Як досягти кар’єрного успіху після військової служби».

У ньому зібрані дієві рекомендації та інструменти, необхідні для визначення майбутньої кар’єри, а також окреслені подальші кроки для досягнення успіху в обраній цивільній справі після закінчення військової служби. Всі рекомендації грунтуються на основі практичного досвіду з використання ефективних американських інструментів підготовки військовослужбовців до цивільного життя, а також матеріалів Міноборони США – програми допомоги в перехідний період (Transition Assistance Program).

У посібнику, зокрема, описані та розвінчуються 8 міфів, з якими можуть стикатися військовослужбовці під час пошуку нової професії.

МІФ 1. Знайти професію у мирному житті майже неможливо: армія та війна – це зовсім інший світ

Дійсно, військова служба вносить корективи у звичний ритм життя, але це зовсім не означає, що людина не може знайти себе після її закінчення. Є багато цивільних професій, в яких можуть та успішно працюють учасники бойових дій. Серед таких напрямків і медичні, й інженерні, правові та інші професії. Навички та досвід, отриманий під час військової служби, є цінним та може бути ефективно використаним у цивільному житті. Робота в команді, стресостійкість, лідерські навички є ефективним застосуванням для більшості професій. Таким чином, після військової служби знайти професію у мирному житті можливо, більше того – вас це позитивно вирізняє серед інших учасників, якщо ви правильно продемонструєте військовий досвід в резюме, на співбесіді під час пошуку роботи.

МІФ 2. Мені вже пізно

Лідером рейтингу найбагатших сімей світу є сім’я Волтон, яка контролює мережу магазинів Walmart. Її статок наразі оцінюється у більше ніж 200 мільярдів доларів. Walmart заснував та вибудував ветеран Сем Волтон, який з 1942 по 1945 роки проходив службу в американській армії. Після закінчення військової служби Сем не відразу заснував власний бізнес, адже не мав достатнього досвіду в роздрібній торгівлі. Він планомірно здобував знання, навички та досвід. І тільки в 1962 році відкрив свій перший магазин Walmart, тобто через 17 років після закінчення військової служби, коли Сему було 44 роки. А вже у 1985 році був визнаний журналом Forbes найбагатшою людиною Америки. Сем доволі чітко та виважено рухався до своєї мети, почавши шлях звичайним менеджером в магазині роздрібної торгівлі JC Penney в місті Де-Мойн, штат Айова. Насправді це простий і ефективний інструмент у відкритті власної справи: «хочеш відкрити власний ресторан, почни з посади офіціанта». І ми переконані, що серед українських ветеранів будуть успішні фахівці, які створять власні бізнес-проєкти. Сільвестр Сталоне написав перший сценарій до фільму у 30 років. Всесвітньо відомий полковник Гарланд Сандерс (KFC) працював на заправці, коли йому у 40 років спала на думку ідея продавати відвідувачам страви з курки. І цей список можна продовжувати...

Паспортний вік – це не вирок. Важливіше, на скільки років ми себе відчуваємо.

МІФ 3. Армія та війна «ламає» людей

Вступаючи на військову службу, ви розвиваєте в собі нові навички, зміцнюєте свою фізичну та психічну стійкість, а також розвиваєте взаємодію та лідерські навички. В дійсності, армія та війна загартовує вас випробуваннями і це зовсім не означає, що ви можете бути «зламаними». Військова служба є непростим випробуванням, особливо в умовах активної війни, але це зовсім не означає, що вона автоматично «ламає» людей. Таким чином, хоч військова служба і є складною, вона часто робить сильнішими та більш готовими до будь-яких випробувань.

МІФ 4. Якщо я досі не знайшов своє призначення, годі про нього мріяти

Безперечно, шлях пошуку свого призначення може займати велику кількість часу, бути складним та тривалим, проте це зовсім не означає, що про це не можна мріяти. На додаток, саме мрії та бажання є важливим стимулом, який допомагає знайти своє призначення. Наші мрії надихають нас та допомагають визначати, чого саме ми хочемо досягти, яку мету ставимо перед собою та які кроки робимо, щоб досягти своєї мети. Саме ваші мрії допоможуть вам зрозуміти, чого саме ви хочете досягти в житті, і яким шляхом рухатись. Проте важливо пам’ятати, що мрії та бажання не замінять важливості планування та конкретних дій. Необхідно працювати над собою, навчатись та розвиватись, здійснювати дії та покроково рухатись до своєї мети, щоб знайти своє призначення.  

МІФ 5. Я з маленького містечка, тож годі мріяти про масштабний успіх

Рівень життя та успіх не залежить від місця народження, особливо зараз в сучасному світі. Численні приклади успішних та заможних людей, які походять з маленьких міст та сіл, тому доказ. Звісно, успіх залежить від багатьох факторів, таких як наполегливість, працездатність, креативність, інколи удача, та інших чинників. Однак, якщо у вас є мета, конкретний план із часовим дедлайном, досягти свого успіху можна у будь-якому місці та віці. Варто пам’ятати, що місце народження не є перешкодою для досягнень у житті або для кар’єрного росту. Все залежить від конкретно ваших зусиль та повсякденної праці. Сьогодні світ дає нам можливість отримувати доступ до навчання в найкращих університетах світу, знайомитись із людьми з інших континентів та багато іншого, про що ми ще 10-20 років тому не могли навіть мріяти.

МІФ 6. Я маю фізичні особливості, тому нікому не потрібен(а)

Багато успішних людей у світі з різними фізичними особливостями або отриманою інвалідністю зосередилися на своїх сильних сторонах та досягнули успіху. Наприклад, спортсмени з різними видами інвалідності зуміли досягти дивовижних результатів та стати паралімпійськими чемпіонами. Також відомі актори, музиканти з різними фізичними особливостями отримали світове визнання. Варто зазначити, дедалі більше в сучасному світі уваги приділяється питанню залучення до різних груп людей з інвалідністю. Головне, ви повинні пам’ятати: ваші фізичні особливості не повинні ставати перешкодою для успіху. Важливо, наполегливість і пошук можливостей, де можна використати свої сильні сторони та таланти, точно приведуть вас до вашого особистого успіху.

МІФ 7. Мені потрібно годувати родину. Про яке призначення може йти мова?

Матеріальне забезпечення власних потреб та потреб близьких людей є, безумовно, важливим чинником. Однак розуміння свого призначення надає життю сенс і усвідомлення того, що ми робимо щось важливе та цікаве. Наше призначення не обов’язково виражається у великій заробітній платі. Це може бути волонтерство, творчість, мистецтво. Знаходження свого призначення може зайняти тривалий час – і це нормально. Важливо «почути» та зрозуміти себе, свої інтереси, а також бути відкритим до нових досвідів та можливостей. Найкраще – знайти баланс між матеріальним забезпеченням родини та пошуком свого призначення в житті. Водночас відчуття досягнення своєї мети та втілення мрій є так само важливими, як і матеріальні блага.

МІФ 8. Я мріяв бути льотчиком, лікарем, юристом, а наразі мені вже за 40. У мене немає часу отримувати нову спеціальність

Ще один міф, який може обмежувати вас у ваших діях. Реалізувати свої мрії ніколи не пізно, як і бути тим, ким ви мріяли. Незалежно від фізичного стану та вашого віку, ви можете здобути нову професію, побудувати власну справу, вдосконалити свої знання і навички та реалізувати всі ваші мрії. Навіть якщо у вас небагато вільного часу, сьогодні існує безліч можливостей для навчання, які допоможуть вам отримати нову спеціальність: навчання онлайн, проходження курсів, участь у воркшопах, які дозволять опанувати нову спеціальність або поглибити знання в певній галузі чи сфері. Варто пам’ятати: щоб здійснювати свої мрії, не обов’язково змінювати свою професію, можна знайти спосіб поєднувати свою поточну роботу зі своїми інтересами, мріями. Наприклад, якщо ви все життя мріяли стати лікарем, але працюєте в іншій сфері, ви можете розглянути можливість стати волонтером в лікарні або допомагати медичним працівникам. Таким чином, ви можете здійснити свої мрії і знайти своє призначення в житті, незалежно від того, скільки вам років та у якій сфері наразі працюєте.

Важливо: не обмежуйте себе міфами та вірте у те, що у вас все вийде на шляху до досягнення ваших мрій.

Закачати увесь посібник «Як досягти кар’єрного успіху після військової служби» можна ТУТ.